Uyku Apnesi (OSA) Nedir ve Neden olur?

uyku apnesi neden olur

Uyku Apnesinin Nedenleri (OSA)

Uyku apnesi, bazı insanlarda nefes almanın normal içgüdüsüne engel olan, merkezi sinir sisteminde anormalliğine neden olan bir rahatsızlıktır. İnsanlarda üst solunum yolunu, boğazda yer alan dokulardaki aşırı miktarda birikmiş yağ veya genişletilmiş dili daraltan anatomik faktörlerden (örneğin büyük bademcikler gibi) dolayı üst hava yolunun uyku esnasında çökmesi veya tıkanmasından dolayı kaynaklanır.

Obezite, ilerleyen yaş, hava yolu kaslarındaki güçsüzlük, sigara ve hipotiroidizm ( tiroid bezinin yeterli çalışamaması ) uyku apnesi için ilave risk faktörleridir. Uyumaya başlamadan önce tüketilen alkol veya sakinleştirici, tüketilen havayolu kaslarının aktivitesini daha da düşürebilir ve uykusuzluğa sebep olabilir.

Uyku Apnesinin Belirtileri
Uyku apnesinin en yaygın ve en rahatsız edici belirtisi, geceleri baş gösteren uykusuzluk ve gündüz hissedilen ağır uyuma isteği. Uyku apneli hastalar kitap okurken veya araba sürerken aniden uykuya dalabilir. Bu nedenle motorlu taşıtlarda kaza riski yüksektir. Ayrıca hasta, hafıza kaybı ve kişilik değişiklikleri de yaşayabilirler. Yüksek sesle horlama uyku apnesinin ortak bir işareti olmasına rağmen, horlamanın kendisi tek başına kişinin uyku apnesi olduğunu göstermez.

Uyku apneli hastaların yarısından fazlasında yüksek tansiyonu görülmektedir. Araştırmalar uyku apnesinin bazı insanlarda inme riskini iki katına çıkardığını gösteriyor.

Kalp hızı, apne dönemlerinde yavaşlama eğilimi gösterir ve daha sonra solunum alış verişi başladığında hızla yükselir.

Uyku Apnesi neden olur

Uyku Apnesi Teşhisi

Kesin teşhis genellikle bir sağlık merkezinde, bir gece polisomnografi testi geçirmek için uyku laboratuvarında kalınmasıyla yapılır. Bu esnada beyin dalgalarını izleyen bir dizi uyku çalışması yapılır (uyku aşamalarını apne bölümleriyle ilişkilendirmek için) ve kalp ritimleri, hava akışı ve nefes alma şekilleri, göz ve bacak hareketleri ve kan oksijen seviyeleri ölçülür.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun