Unutkanlık (Amnezi) Nedir?

unutkanlık neden olur

Unutkanlık (Amnezi) Nedir?

Amnezi bir çeşit hafıza kaybıdır. Hafıza kaybıyla bazı insanlar yeni anılar oluşturmakta güçlük çekerler. Diğerleri gerçekleri veya geçmiş tecrübeleri hatırlayamazlar. Hafıza kaybı olan insanlar genellikle kendi kimliğine ve motor becerilerine dair bilgi sahibi olurlar.

Hafif hafıza kaybı, yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Belirli hafıza kaybı veya yeni anıların oluşturulamaması, amnestik bir rahatsızlığın varlığına işaret edebilir.

Belirtiler

Amnezi Semptomları

Amnezyondaki birincil semptom, hafıza kaybı veya yeni anıların oluşamamasıdır. Amnezyeniz varsa, olayları, yerleri veya belirli ayrıntıları hatırlamakta güçlük çekersiniz.

Retrograd amnezi

Retrograd amnezi olduğunda, önceden var olan, şimdiye kadar yapılmış anılarınızı kaybedersiniz. Amnezyenin bu türü önce yeni oluşan hatıraları lig üçlüsü da q

Anterograß amnezisi olduğunda, yeni anıları oluşturamazsın. Bu etki geçici olabilir. Örneğin, çok fazla miktarda alkolden kaynaklanan bir kararma sırasında bunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca kalıcı olabilir. Bebeğinizin hipokampus olarak bilinen alanı hasar gördüğünde bunu yaşayabilirsiniz. Hipokampusunuz anıların oluşturulmasında önemli bir rol oynar.

Geçici global amnezi

Geçici global amnezi (TGA) zayıf bir şekilde anlaşılan bir durumdur. Geçirmeniz durumunda, birkaç saat boyunca art arda gelen ve devam eden karışıklık ya da ajitasyon yaşarsınız. Saldırıdan saatler önce hafıza kaybına uğrayabilir ve muhtemelen tecrübelerden ötürü kalıcı bir belleğe sahip olmayacaksınız. Bilim adamları, TGA’nın nöbet benzeri aktiviteler veya beyninizi besleyen kan damarlarının kısa bir tıkanmasının bir sonucu olarak olduğunu düşünüyorlar. Orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde daha sık görülür.

Amnezi nedenleri

Demans (Bunaklık)
Beyindeki bir hafızanın bulunduğu yerin yaşına bağlı olduğu düşünülmektedir. Eski anılarınızı kaybetmek için, yaygın beyin bozulması yaşamanız gerekir. Bunun nedeni Alzheimer hastalığı veya demans (bunama) diğer formları olabilir. Demansa sahip insanlar genellikle daha yakın zamanlı anıları kaybeder ve daha yaşlı anıları daha uzun süre tutar.

Anoksi
Oksijen seviyelerinin tükenmesi aynı zamanda tüm beyninizi etkileyebilir ve hafıza kaybına neden olabilir. Bu durum anoksi olarak adlandırılır. Anoksi, beyin hasarına neden olacak kadar şiddetli değilse, hafıza kaybı geçici olabilir.

Hipokampus hasarı
Sizin hipokampüsünüz beynin ve hafızadan sorumlu limbik sistemin bir parçasıdır. Faaliyetleri, anıların oluşturulması, anıların düzenlenmesi ve gerektiğinde alınmasıdır. Hücreleri beyninizin en enerjik aç ve kırılgan yeridir. Anoksi ve diğer toksinler gibi tehditler sonucu kolay şekilde bozulurlar.

Hipokampusunuz bozulduğunda, yeni anılar oluşturmakta güçlük çekersiniz. Beyninizin her iki yarısında hipokampüsünüz hasar görürse, tam anterograd amnezisi geliştirebilirsiniz.

Kafa yaralanmaları
Travmatik baş yaralanmalarının yanı sıra inme, tümörler ve enfeksiyonlar beyninize zarar verebilir. Bu hasar kalıcı bellek problemleri içerebilir. Sarsıntılar genellikle yaralanmadan önce ve sonra geçen saatler, günler veya haftalardaki hatıraları kesintiye uğratır.

Alkol kullanımı

Kısa süreli alkol kullanımı, karartmaya neden olabilir. Bu anterograd amnezi için geçici bir form. Uzun süreli alkolizm, Wernicke-Korsakoff sendromuna neden olabilir. Bu durumu geliştirirseniz, yeni anılar oluşturma konusunda zorluk çekersiniz, ancak bunun farkında olmayabilirsiniz.

Travma veya Stres

Ciddi travma veya stres de dissosiyatif amneziye neden olabilir. Bu durumla, zihniniz düşünceleri, duyguları veya işlemek için fazla boğulmuş olduğunuz bilgiyi reddeder. Disosiyatif amnezi, dissosiyatif füg olarak adlandırılan spesifik bir tip, beklenmedik yolculuklara veya dolaşmaya yol açabilir. Ayrıca, seyahat koşulları etrafında hafıza kaybına ve hayatının diğer ayrıntılarını unutmaya götürebilir.

Elektrokonvülsif terapi

Depresyon veya diğer durumlar için elektrokonvülsif terapi alırsanız, tedavi öncesi haftalar veya aylar boyunca geriye dönük amnezi yaşayabilirsiniz. Anterograd amnezi yaşayabilirsiniz, genellikle tedaviden 2 hafta sonra çözülür.

Amnezi nasıl teşhis edilir?

Amnezi doktorunuz veya bir nörolog tarafından teşhis edilebilir. Hafıza kaybınızla ilgili diğer belirtileri sorarak sorulara başlayacaklardır. Sorularının cevaplarını hatırlayamayabileceğinizden dolayı, bir aile üyesine veya bakıcıdan değerlendirme konusunda yardım etmesini isteyebilirler.

Doktorunuz ayrıca hafızanızı kontrol etmek için bilişsel testler de yapabilir. Ayrıca diğer teşhis testleri de sipariş edebilirler. Örneğin, beyin hasarının belirtilerini kontrol etmek için bir MR veya CT taraması kullanabilirler. Beslenme yetersizlikleri, enfeksiyonlar veya diğer sorunları kontrol etmek için kan testlerini kullanabilirler. Ayrıca, nöbetleri kontrol etmek için testler yapabilirler.

TEDAVİ

Amnezi Nasıl Tedavi Edilir?

Amnezi tedavisi için, doktorunuz durumunuzun altında yatan nedene odaklanacaktır.

Örneğin alkolden kaynaklanan kimyasal olarak ortaya çıkan hafıza kaybı, detoksifikasyon yoluyla giderilebilir. İlaç sisteminizden çıktıktan sonra hafıza problemleriniz düşer.

Hafif kafa travmasına bağlı amnezi genellikle zamanla tedavi edilmeden giderilir. Şiddetli kafa travması geçiren amnezi geri çekilmeyebilir. Bununla birlikte, gelişmeler genellikle altı ila dokuz ay içinde gerçekleşir.

Demans hastalığının geçersizliği genellikle tedirgin değildir. Bununla birlikte, doktorunuz öğrenmeyi ve hafızayı desteklemek için ilaçlar reçete edebilir.

Sürekli hafıza kaybınız varsa, doktorunuz mesleki terapiyi önerebilir. Bu terapi türü, günlük yaşamınız için yeni bilgi ve hafıza becerileri öğrenmenize yardımcı olabilir. Terapistiniz size daha kolay ulaşılmasını sağlamak için bilgi düzenleme amacıyla bellek yardımlarını ve tekniklerini nasıl kullanacağınızı da öğretebilir.

Hafıza kaybını önleme

Aşağıdaki sağlıklı alışkanlıklar, karartma, baş yaralanmaları, demans, inme ve diğer potansiyel hafıza kaybı riskini azaltabilir:

Alkol ve uyuşturucu maddelerden aşırı miktarda kullanmaktan kaçınınız. Sizi yüksek sarsıntı riski altına sokan spor yaparken koruyucu başlıklar kullanın. Hayat boyunca zihinsel olarak aktif olun. Örneğin, dersleri alabilir, yeni yerler keşfedebilir, yeni kitaplar okuyabilir ve zihinsel olarak zorlu oyunları oynayabilirsiniz. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve düşük yağlı proteinler de dahil olmak üzere hayatınız boyunca fiziksel olarak aktif olun.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun