Su Çiçeği Neden Olur?

su çiçeği hastalığı nedir ve neden olur?

Su Çiçeği’ni Yakından Tanıyalım
Su çiçeği (varicella) ve zona (herpes zoster) varicella-zoster virüsünün (VZV) neden olduğu belirgin hastalıklardır. VZV bir herpesvirüsüdür.

Suçiçeği, genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Birincil bir enfeksiyonun tezahürüdür. Zona genelde lokalize, tek taraflıdır (vücudun bir tarafında meydana gelir) bir sinir boyunca çizgisel bir yol izler. Zona, uykusuz bir varicella-zoster virüsünün yeniden etkinleştirilmesidir.

Su Çiçeği Belirtileri
Küçük çocuklarda, su çiçeği genellikle yüzde ve vücudun çeşitli yerlerinde döküntü ile başlar, düşük dereceli ateş ve genel keyifsizlik hali baş gösterir. Yetişkinlerde; ateş, titreme, halsizlik, baş ağrısı ve muhtemelen boğaz ağrısı döküntüden 2-3 gün önce ortaya çıkar. Su çiçeği genellikle yetişkinlerde daha şiddetlidir.

Döküntü önce yüz ve kafa derisinde, daha sonra gövdede, daha sonra kollarda ve bacaklarda görülür. Çok kaşıntılı kabarcıkları başlangıçta pembe bir tabandaki su damlaları gibi görünüyor.

Yeni kabarcıklar, yaşlı kabarcıklar oluştuğu ve iyileştiği gibi görünür. Yara kabızlıkları 1-3 hafta içinde çözülür, genellikle yara izi olmadan. Tüm lezyonlar kabuk haline geldiğinde, virüs artık bulaşıcı değildir. Komplikasyonlar nadirdir ve pnömoni veya sinir sistemi tutulumunu içerir.

Zona hastalığının ilk belirtileri (zoster) genellikle ağrı, yanma ve sinir dağılımındaki rahatsızlıktır. Bu ağrı hafif ile şiddetli arasında değişebilir ve genellikle döküntü patlamasından birkaç gün önce gerçekleşir.

Döküntü genellikle vücudun bir tarafında bir bant benzeri patlama olarak kendini gösterir. İlk önce bölgede kızarıklık gelişir daha sonra bunu su sametiyle dolu su kabarcıkları haline getirir. Postürpetik nevralji adı verilen döküntü azaldıktan sonra devam eden şiddetli ağrı, olguların yüzde 10-15’inde görülür ve yaşlılarda yaygındır.

Suçiçeği Tanı
Suçiçeği ve zona, klinik muayene ve bulgularla teşhis edilir. Varicella-zoster virüsü rutin olarak kesin teşhis edilmese de, enfekte hücrelerin ekilmesi ile de elde edilebilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun