Parmak Kırılması Neden Olur?

parmak kırığı neden olur

NEDENLERİ

Parmaklar vücudumuzun diğer bölümlerine nazaran yaralanma riski en yüksek olan organlarımızdır. Çekiç veya testere gibi bir aletle çalışırken parmağınıza zarar verebilirsiniz. Hızlı hareket eden bir nesne elinize çarptığında, (örneğin futbol topu) parmaklarınızı kırılabilir. Ya da elinizi kapı aralarına sıkıştırmanız parmağınızın kırılmasına neden olabilir.

Hasarın niteliği ve kemiğin kuvveti bir kırık olup olmadığını belirler. Osteoporoz (kemik erimesi) ve kötü beslenme gibi durumlar parmağınızı kırma şansınızı artırır.

RİSK FAKTÖRLERİ

Zayıf kemikli, örneğin büyük yetişkinler veya kalsiyum eksikliği olan insanlarda kırık riski artar. Ayrıca, atletler ve el emekçileri gibi elleriyle çalışanlara parmak kırıklığı riski yüksektir. Kırık parmakların riskini artıran spor dalları ise şunlardır:

  • Futbol
  • Basketbol
  • Voleybol
  • Hokey
  • Rugby
  • Boks
  • Kayak

Otomobil kazaları gibi çarpıcı olaylar da kırık parmaklara neden olabilir.

BELİRTİLER

Parmağınız bozuk veya düzensiz görünebilir (deforme olabilir).Kırık parmaklar, özellikle onları hareket ettirmeye çalıştıklarında çok acı vericidir, ancak bazen rahatsızlık donuk ve tolere edilebilirdir. Aşırı acının olmaması kırık olmaddıüı ve tıbbi yardım gerektirmediği anlamına gelmez.

Kırık bir parmak nasıl teşhis edilir?

Parmak kırığı tanısı, doktorunuzun fizik muayene yapmasıyla başlar. Parmağın röntgenin çekilmesi parmağınızın kırılıp kırılmadığını gösterecektir.

TEDAVİ

Kırık bir parmak için tedavi, kırığa ve stabil olup olmadığına bağlıdır. Kırık parmak bitişik sağlam bir parmağa sabitlemek istikrarlı bir kırığı tedavi edebilir. Kararsız kırıklarda immobilizasyon gerekir. Doktorunuz kırığı hizaladığında splint uygulayabilir.

Kırığı istikrarsız ya da yerinden oynarsa, doktorunuzun ameliyat yapması gerekebilir. Ameliyat gerektiren kırıklar:

  • Çoklu kırıklar, kemik parçaları,
  • Bağlar veya tendonlardaki eklem yaralanmaları,
  • Yerinden değiştirilmiş veya açık fraktür aspirasyon kırıkları

Bir ortopedik cerrah veya el cerrahı karmaşık bir kırık için en iyi tedavi yaklaşımını belirleyecektir. Kırık parmakların doğru teşhis, tedavi ve rehabilitasyonu, el işlevini ve gücünü korumaya ve deformiteleri önlemeye yardımcı olur.

Kırılmış parmak için iyileşme süresi, birkaç faktöre bağlı olarak birkaç hafta veya bir kaç ay olabilir. Prognoz ayrıca çeşitli sinerjide, buna bağlı bir sinir yaralanması veya vasküler yaralanma olup olmadığı veya artrite neden olan eklem yüzeyinde bir yaralanma olup olmadığı gibi etkenlere bağlıdır.

ÖNLEME

Yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum içeren uygun bir diyet, kemiklerin sağlıklı ve kırılmaya daha az eğilimli olmasına yardımcı olabilir. Sporcular ve el emekçileri parmak kırılmalarını önlemek için dikkatli olmalılar.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun