Omega 3 Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Omega 3 Hangi Yiyeceklerde Bulunur
Omega 3 Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Birçok çalışma omega-3 yağ asitlerinin potansiyel sağlık yararlarını ortaya koydu. Omega-3’ler sağlıklı ve büyüme için faydalı olduğu düşünülmektedir. Bebekler, çocuklar ve yetişkinler için önemli solunum, kardiyovasküler ve nörolojik faydaları da var.

Neyse ki, omega-3 için “yağlı” balıklar da dahil olmak üzere çeşitli mükemmel beslenme kaynakları vardır. Omega-3 bakımından zengin besin kaynakları ise şunlardır;

  • Somon
  • Orkinos
  • Ringa
  • Göl alabalığı
  • Sardalya

Bunlara ek olarak, ceviz, soya fasulyesi, keten tohumları ve kanola yağı gibi gıdalar, vücudun omega-3 yağ asitlerine dönüştürebilen alfa-linoleik asit (LNA) içermektedir.

Mevcut araştırmalara göre, omega-3’lerin kardiyovasküler sağlık üzerindeki faydaları abartılmış da olabilir; Bununla birlikte, Amerikan Kalp Derneği (AHA) hâlâ insanların çoğunun haftada en az 2 kez yağlı balık yemelerini önermektedir. AHA ayrıca kalifiye bir sağlık uzmanıyla görüşüldükten sonra, koroner kalp hastalığı veya yüksek trigliserid düzeyleri olan hastalar için omega-3 takviyesi önermektedir.

Bir tezgah üstü omega-3 takviyesi seçerken, etiketleri dikkatle okumanız önemlidir. Bazı takviyeleri yüksek miktarda balık yağı kullandıklarını iddia ederken, yeterli oranda gerekli omega-3 içermeyebilir. En yüksek eikozapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaemoik asit (DHA) içeren ürünü tercih edin.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun