Kuş Gribi Nedir ve Neden Olur?

kuş gribi neden olur

Kuş Gribi Nedir ve Neden Olur?

Kuş gribi (AI), A grip virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kuş gribi vakaları tüm dünyada oldukça yaygındır. Genellikle su kuşlarının göçüyle yayılır. Birçok yabani kanatlı kuş hastalığa yakalanmadan grip virüsünü üzerinde taşıyabiliyorken, bazı diğer kuş türlerine ise (tavuklar, hindiler ve ördekler gibi evcil kuşlar) kuş gribi virüsleri bulaştığı anda hastalığa yakalanırlar.

Hastalığın hafif biçimi LPAI (düşük patojenik veya “düşük yol”) kuş gribi olarak adlandırılır. Bu tip semptomlar arasında kabarık tüyler ve düşük yumurta üretimi yer alır. Şiddetli biçime HPAI (yüksek patojenik veya “yüksek yol”) kuş gribi adı verilir. Kuşlarda, HPAI aniden gelişir, hızla yayılır ve genellikle 48 saat içinde ölüme neden olur.

Grip virüsleri diğer türlere de bulaşabilir; Örneğin insanlara bu virüsler bulaştığında bazı belirtiler (Örneğin: Öksürük, ateş, kas ağrıları, göz enfeksiyonları) oluşur.

Kuş Gribinin Oluşumu ve Sıklığı

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, kanatlılarda kuş gribi salgınları aşağıdaki ülkelerde meydana geldi:

-Kamboçya
-Çin
-Hırvatistan
-Endonezya
-Japonya
-Kazakistan
-Malezya
-Mongola
-Romanya
-Rusya Federasyonu
-Tayland
-Türkiye
-Amerika
-Vietnam

Kasım 2003’ten bu yana, 12 ülkede insanlarda H5N1 kuş gribi enfeksiyonu bildirilmiştir. Bu ülkeler arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

-Azerbaycan
-Gambocya
-Çin
-Çibuti
-Mısır
-Endonezya
-Nijerya
-Tayland
-Türkiye
-Vietnam

2007’de, insanlardaki H5N1 enfeksiyonu vakalarının sayısı en çok Endonezya ve Mısır’da gerçekleşti. Bu vakaların çoğunda insanlar enfeksiyona; tükürükten, burun salgılarından ve enfekte kümes hayvanlarının veya yabani kanatlı hayvanların dışkılarından dolayı hastalanmıştır. (Örneğin canlı tavukçuluk pazarından kaynaklandığı saptanmıştır.)

Hastalık Belirtileri

-Öksürük
-Aşırı halsizlik
-Yüksek Ateş
-Baş ağrısı
-Kendini iyi hissetmeme
-Kas ağrıları
-Burun akıntısı
-Boğaz ağrısı

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun