Kene Isırması Neden Olur?

kene ısırması nedir ve neden olur?

Kenelere Genel Bakış
Keneler; örümcekler, akrepler ve akarlar ile yakından ilişkili olan memelilerde ve kuşlarda yaşayan, sekiz ayaklı, kanla beslenrn ektoparazitlerdir. Yaklaşık 800 farklı kene türü vardır.

Keneler, yumuşak yuvarlak cisimciklere göre nispeten daha geniştir (pirelere ve akarlara kıyasla). Çoğu kene konaklarına bağlanır ve düşmeleri için 12-24 saat kadar süreyle beslenir. Genç keneler (nimfler) bir konukçu üzerinde beslenebilir, bırakılabilir ve daha sonra yetişkinler gibi farklı bir konakçıyla beslenebilir.

Bireysel kene ısırıkları; cilt hasarı, tahriş, iltihaplanma ve aşırı duyarlılık gibi evcil hayvanlarda ve insanlarda yerel reaksiyonlara neden olabilir. Kene ısırığı çok sayıda anemi vakalarına neden olabilmektedir. Bazı keneler paraliziye neden olabilecek toksik tükürük salgılarlar. Keneler hastalık taşıyabilir ve iletebilirler.

Lyme hastalığı (lyme borreliosis): Borrelia burgdorferi bakterilerinden kaynaklanır. Dünyadaki en yaygın görülen kene nakledilen veterinerlik hastalıklarından biridir.

Evcil hayvanlarda Lyme hastalığı, hem kedileri hem de köpekleri etkileyebilir. En yaygın klinik bulguları artrit, topallık, iştahsızlık (iştah kaybı) ve depresyondur. Ayrıca kardiyak, nörolojik ve böbrek hastalığına da neden olabilir.

Köpek ehrlichiosis (kene kaynaklı ateş) neden olur ve kahverengi köpek kenesi Rhipicephalus sanguineus tarafından yayılır. Ehrlichiosis, kan hücrelerinin üretimini zedelemekte, düşürmekte, anemiye, hastalık direncinin düşmesine ve anormal kanamaya neden olmaktadır.

Teşhis genellikle kan testine dayanır. Tedavi antibiyotik ve destekleyici bakım gerektirir. Prognoz genellikle iyi olsa da, ehrlichiosis ölümcül olabilir.

Kene Kaldırma
Evcil hayvan sahipleri köpekleri veya kedileri üzerinde bir kene bulursa, kene ince uçlu cımbızla kavra ve hafifçe çekerek kaldırmalıdırlar. Kene ne kadar çabuk çıkarılırsa, evcil hayvanlara hastalık bulaşma riski o kadar düşük olur. Aynı şekilde kene insana bulaşmışsa ivedi bir şekilde acil tıbbi destek alınmalıdır.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun