Kemik Kanseri Nedir ve Neden Olur?

kemik Kanseri nedir ve Neden Olur

Kemik Kanserine Genel Bakış

Kemik kanseri her türlü kemik dokusunda ve kemik iliğinin kan oluşturan hücrelerinde (örn., Çoklu miyeloma, lösemi) gelişebilir. Kemikten kaynaklanan kansere, birincil kemik kanseri adı verilir. Kemik dokusunda kaynaklanan çoğu kanser sarkomadır. ( Bağ dokusunda ortaya çıkan kanser).

Kanser, vücudun diğer yerlerinden (Örneğin: Göğüs kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri) kemiklere yayılır (metastaz yapar). Bu gerçekleştiğinde kanser hücreleri, kemik kanseri hücrelerinden değil, kök aldıkları bölgedeki hücrelere benzemektedirler. Bu tip kanserlere metastatik kemik kanseri veya sekonder kemik kanseri denir.

Kemikler vücudun (iskelet) çerçevesini oluşturan yoğun bir doku türüdür (kemik dokusu olarak adlandırılır). Çoğu kemik, oyuktur ve kalsifiye dokuya gömülmüş kemik hücrelerinden (osteositler) oluşur.

Kemik dokusu iki hücre tipinden oluşur; osteoblastlar ve osteoklastlar. Osteoblastlar kemik oluşumundan sorumludur, osteoklastlar ise kemik dokusunun çözülmesinden sorumludur. Kemik dokusu daima değişir, yeni kemik hücreleri sürekli olarak oluşur ve eski kemik hücreleri sürekli dağılır.

Kemik iliği, kan yapıcı hücreleri ve diğer hücreleri (örn., Yağ hücreleri, plazma hücreleri) içeren kemiklerin içindeki yumuşak dokudur.

Kemik Kanseri Türleri

Bir dizi farklı türde kemik tümörü vardır. İyi huylu kemik tümörleri (Yayılmayan kemik tümörleri) arasında osteomalar, osteoblastomalar ve osteokondromlar bulunur. Bu tip kemik tümörleri genellikle cerrahi olarak tedavi edilir.

En yaygın görülen habis (yani kanserli) kemik tümörü türü osteosarkom olup; çoğunlukla kollar, bacaklar ve pelvis kemiklerinde oluşur.

Diğer kemik kanseri türleri ise şunları içerir:

-Kondrosarkom (Kıkırdakta gelişir.)
-Kordoma (Genellikle omurganın ve kafatasının tabanında gelişir.)
-Ewing tümörü (Genellikle kollar ve bacaklardaki uzun kemiklerde oluşur.)
-Fibrosarkom (Genellikle diğer bağ dokusu tiplerinde (Örn.: Bağlar, tendonlar) gelişir.)
-Dev hücreli tümör (Genellikle bacaklarda veya kolların kemiklerinde gelişir.)

-Malign fibröz histiyositoma ( Nadiren kemik dokusunda oluşur)

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun