Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda kasık ağrısı ve akıntı sebepleri nelerdir?
Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık midenizle kalçanız arasında kalçanızın bir bölgesidir. Karnınızın bittiği ve bacaklarınızın başladığı yerde bulunur. Kasık alanının bacağı hareket ettirmek için birlikte çalışan beş kas vardır.

Kasık ağrısı, herhangi bir rahatsızlıktır. Ağrı tipik olarak spor gibi fiziksel aktivitelerden kaynaklanan yaralanmalardan ötürü kaynaklanır. Kasık bölgesinde çekilmiş veya gergin bir kas, sporcular arasında en sık görülen yaralanmalardan biridir.

Kasık ağrısının bazı potansiyel nedenleri vardır ve bu diğer nedenlerden daha yaygındır.

En Sık Görülen Nedenler

Kasık ağrısının en yaygın nedeni kasık bölgesinde kasların, bağların veya tendonların bir suşudur. Bu tür yaralanmalar atletlerde sık görülür. Futbol, ragbi veya hokey gibi bir temas sporu oynuyorsanız, muhtemelen bir noktada kasık ağrısı yaşıyorsunuzdur.

Kasık ağrısının bir diğer yaygın nedeni inguinal herni. Bir kasık fıtısı, iç dokular kasık kaslarındaki zayıf bir noktadan geçtiğinde ortaya çıkar. Bu, kasık alanınızda şişmiş bir yumru oluşturabilir ve ağrıya neden olabilir. Böbrek taşları (küçük, böbreklerdeki ve mesanedeki sert mineral maden yatakları) veya kemik kırıkları da kasık ağrısına neden olabilir.

Daha Az Sık Nedenler

Kasık ağrısına veya rahatsızlığına neden olabilecek daha az yaygın hastalık ve durumlar şunlardır:

  • Bağırsak enflamasyonu
  • Tansiyonel inflamasyona bağlı lenf nodovaryansı
  • Kist (en sık görülen)
  • Nervürüri sistemi enfeksiyonları

Doktorunuzla ne zaman iletişime geçeceğinizi bilmek:

Kasıkta veya testislerinizde birkaç günden daha uzun süre orta-şiddetli ağrılarınız varsa belirtileriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Kasık Ağrısının Teşhisi

Çoğu kasık ağrısı vakaları tıbbi yardım gerektirmez. Ancak, ateş veya şişlik eşliğinde şiddetli, uzun süreli ağrı yaşarsanız bir doktora görünmelisiniz. Bu belirtiler daha ciddi bir durumu gösterebilir.

Doktorunuz semptomlarınızı değerlendirecek ve son fiziksel aktiviteler hakkında soru soracaktır. Bu bilgi, doktorunuza sorunu teşhis etmesine yardımcı olacaktır. Doktorunuz, gerekirse diğer testlerle birlikte kasık alanının fizik muayenesini yapacaktır.

Fıtık Testi

Doktorunuz sarkmaya (testisleri içeren kese) bir parmak sokacak ve öksürmenizi isteyecektir. Öksürük karındaki baskıyı artırır ve bağırsaklarınızı fıtık açılımına iter.

X-Ray ve Ultrason

Bu testler doktorunuza bir kemik fraktürü, testis kütlesi veya yumurtalık kistinin kasık ağrısına neden olup olmadığına karar vermesine yardımcı olabilir.

Tam Kan Sayımı (CBC)

Bu tür kan testi, bir enfeksiyon olup olmadığını belirlenmesine yardımcı olabilir.

Kasık Ağrısı Tedavisi

Kasık ağrınızın tedavisi altta yatan nedene bağlı olacaktır. Evde küçük ağrıları tedavi edebilirsiniz, ancak daha şiddetli kasık ağrısı için tıbbi tedavi gerekebilir.

Evde Bakım

Kasık ağrınız bir gerginlik sonucuysa, evde tedavi en iyi seçenektir. Dinlenmek ve iki ila üç hafta boyunca fiziksel aktivitelere mola vermek, ağrının doğal olarak iyileşmesini sağlayacaktır. Ağrı kesici ilaçlar ağrı ve rahatsızlığınızı gidermek için alınabilir. Buz paketlerini günde birkaç kez 20 dakika boyunca ağrıyan bölgeye uygulamak da yardımcı olabilir.

Tıbbi Tedavi

Kasık ağrınızın nedeni kırık bir kemik veya kırıksa, kemiğin onarımı için ameliyat gerekebilir. Bir kasık fıtığının belirtilerin altında yatan nedeni varsa cerrahiye de ihtiyacınız olabilir.

Evde bakım yöntemleri zorlanma yaralanmanız için çalışmazsa, doktorunuz belirtileri hafifletmeye yardımcı olması için iltihaplanmayı azaltacak ilaçlar reçete edebilir. Bu işe yaramazsa ve tekrar eden suş zedelenmeleriniz varsa, doktorunuz size fizik tedaviye gitmenizi tavsiye edebilir.

Kasık Ağrısını Önleme

Kasık ağrısını yaşamaktan kaçınabileceğiniz birkaç adım vardır. Atletler için, nazik germe, yaralanmayı önlemeye yardımcı olmak için bir yol. Fiziksel aktiviteye başlamadan önce yavaş, düzenli bir ısınma yapmak, özellikle de sürekli bunu yaparsanız, kasıklı bir sakatlanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı kiloyu korumak ve ağır nesneleri kaldırırken dikkatli olmak önlemeye yardımcı olabilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun