İnme Nedir ve Neden Olur?

inme Nedir ve Neden Olur

Konturlar veya beyin saldırıları ölüm ve sürekli sakatlığın ana nedenidir. Bunlar beyindeki bir bölgeye kan akışı engellendiğinde ortaya çıkar ve beyin dokusunun ölmesine neden olabilir.

İki temel inme tipi vardır: iskemik ve hemorajik. İskemik inme, kan dolaşımında bir yetersizlik (iskemi) ile sonuçlanan, beyne kan sağlayan bir arterin tıkanmasından kaynaklanır. Hemorajik inme, beyindeki rüptüre kan damarlarının kanamasından kaynaklanır (kanama).

İskemik inme sırasında azalmış kan akışı, beyin hücrelerine ilave gecikmiş hasar ile sonuçlanabilecek bir dizi olay (iskemik kaskad olarak adlandırılır) başlatır. Erken tıbbi müdahale bu süreci durdurabilir ve geri dönüşümsüz komplikasyon riskini azaltabilir.

<b>İnme Belirtileri </b>
Bir darbe ya da beyin bölgesine saldırı, derhal tıbbi müdahale gerektiren tıbbi acil bir durumdur. Çoğu inme şiddetli ağrıya neden olmadığından, hastalar sıklıkla beyin dokusu hasarına neden olan tedaviyi geciktirir.

İnme belirtileri türüne ve beynin hangi alana etkilenmesine bağlıdır. İskemik inme bulguları genellikle aniden ortaya çıkar ve kanamalı inme bulguları genellikle kademeli olarak gelişir. Belirtiler arasında aşağıdakiler bulunur:

-Konuşma veya konuşma güçlüğü (afazi)
-Yürüme zorluğu
-Baş dönmesi
-Uyuşukluk, felç veya güçsüzlük, genellikle vücudun bir tarafında
-Nöbet (nispeten nadir)
-Bilinen bir nedene sahip olmayan şiddetli baş ağrısı
-Ani karışıklık
-Bilinç seviyesinde ani düşüş
-Ani denge veya koordinasyon kaybı
-Ani görme sorunları (ör. Bulanık görüntü, bir gözde körlük)
-Kusma

Geçici iskemik ataklarda bir veya daha fazla semptom aniden ortaya çıkar ve birkaç dakika sürer ve sonra düşer. Bu “ministrokes” ayrıca, beyin dokusuna hasar verme riskini azaltmak ve inme riskini değerlendirmek için acil tıbbi müdahale gerektirir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun