Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık nedir
hıçkırık Neden Olur

Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık nedir?

Hıçkırıklar, diyafram kasının tekrarlanabilir, kontrol edilemeyen kasılmalarıdır. Diyafram, ciğerlerinin hemen altındaki kastır. Göğsünüz ile karnınız arasındaki sınırı belirtir. Diyafram solunumu düzenler. Diyaframınız kasıldığında, ciğerleriniz oksijen alır. Diyafram rahatladığında akciğerleriniz karbon dioksit salgılar.

Ritimden çekilen diyafram, hıçkırık oluşmasına neden olur. Diyaframın her spazmı, larinks ve ses tellerini aniden kapatır. Bu, akciğerlere ani bir hava akışı ile sonuçlanır. Vücudunuz bir tıkanıklık veya sersemlemeyle tepki verir ve hıçkırıkların ses karakteristiğini yaratır.

Singultus, hıçkırıkların tıbbi terimidir.

Hıçkırık Başlangıcı

Hıçkırıkların öngörülmesinin hiçbir yolu yoktur. Her spazmda, ayırıcı kestirim sesi vermeden önce genellikle göğüs veya boğazda hafif bir sıkışma olur.

Bilinen bir nedenden ötürü, çoğu çalkantı vakası aniden başlar ve biter. Bölümler genellikle birkaç dakika sürer. 48 saatten daha uzun süre kalan hıçkırıklar kalıcı olarak değerlendirilir. İki aydan daha uzun süren tıkanıklıklar zor ya da yönetilmesi zor kabul edilir.

Hıçkırık Sebepleri

Birçok nedeni olan hıçkırık sebepleri tespit edilmiştir. Bununla birlikte, tetikleyiciler için kesin bir liste yoktur. Sık sık gelip gidip belirgin bir sebep olmaz.

Kısa vadeli sıkıntıların olası ortak nedenleri şunları içerir:

 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Baharatlı yiyecek tüketimi
 • Karbonatlı içecekler,
 • Sıcak veya çok soğuk yiyecekler,
 • Hava sıcaklıklarında ani değişim,
 • Duygusal stres,
 • Çiğneme sırasında hava yutma,

48 saatten uzun süren tıksızlıklar, bölümün neden olduğu tahriş edici madde türüne göre sınıflandırılır.

Kalıcı hıçkırıkların çoğunluğu, vagus veya frenik sinirde hasar veya tahriş nedeniyle meydana gelir. Vagus ve frenik sinirler diyaframınızın hareketini kontrol eder. Bu sinirler aşağıdakilerden etkilenebilir:

Yabancı bir nesne travması tahrişi veya hastalığa yakalanma (gastroözofageal reflü) (mide asidi, özofagusta yedekleme, ağızdan mideye gıda taşıyan tüp) veya bir özofageal tümörün neden olduğu kulak zarının tahrişi kist.

Hıçkırıkların diğer nedenleri merkezi sinir sistemi (CNS) içerebilir. CNS, beyin ve omurilikten oluşur. CNS hasar görürse, vücudunuz hıçkırık kontrol yeteneğini kaybedebilir. Kalıcı hıçkırıklara yol açabilecek CNS hasarı şunları içerir:

(kronik, dejeneratif bir sinir hastalığı) tümör meningiti ve ensefaliti (beyinde şişmeye neden olabilen enfeksiyonlar) kafa travması veya beyin hasarı hidrosefali (beyinde akışkan birikimi) nörosifiliz ve diğer beyin enfeksiyonları.

Daha uzun süre devam eden hıçkırıkların sebepleri şunlar da olabilir:

 • Alkol ve tütünün aşırı kullanımı
 • Ameliyattan sonra anestezi reaksiyonu
 • Barbitüratlar, steroidler ve sakinleştiriciler de dahil olmak üzere belirli ilaç sınıfları
 • Diyabetik elektrolit dengesizliği
 • Malformasyon (beyindeki arterlerin ve damarların dolaştığı bir durum)
 • Kanser ve kemoterapi tedavileri
 • Parkinson hastalığı (dejeneratif bir beyin hastalığı)

Bazen tıbbi bir prosedür yanlışlıkla uzun süreli sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Bunlara, başka koşulları tedavi etmek veya teşhis koymak için kullanılan prosedürler neden olabilir.

Hıçkırık için Risk Faktörleri

Hıçkırık her yaşta olabilir. Bir fetüs hala anne karnındayken bile ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, hıçkırık geçirme olasılığını artırabilecek birkaç faktör vardır.

Çoğu tıkanıklık acil değildir. Bununla birlikte, uzatılmış bir bölüm rahatsız edici ve günlük yaşama zarar verebilir. İki günden daha uzun süreli hıçkırıklarınız varsa doktorunuza başvurun. Doktorunuz, genel sağlığınız ve diğer koşullarınızla ilişkili olarak, hıçkırıklarınızın ciddiyetini belirleyebilir.

Hıçkırıkları tedavi etmek için birçok seçenek vardır. Tipik olarak, kısa süreli bir hıçkırık vakası kendi başına halledecektir. Ancak rahatsızlık, birkaç dakikadan uzun sürecek olursa, hıçkırıkların dayanılmaz olabilir.

48 saat sonra hıçkırık yaşarsanız, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz gastrik lavaj (mide pompalaması) veya karotis sinüs masajı (boyundaki ana karotid arteri ovuşturur) girişiminde bulunabilir.

Hıçkırıklarınızın nedeni belirsizse, doktorunuz test isteyebilir. Bunlar, altında yatan herhangi bir hastalığın veya durumun tespit edilmesine yardımcı olabilir. .

Sıkıntılarınızın altında yatan nedenleri tedavi etmek onları genellikle uzaklaştıracaktır. Kalıcı hıçkırıkların belirgin bir nedeni yoksa, reçete edilebilen birkaç anti-hıçkırık tedavisi uygulanır.

Uzun süre sıkıntılı bir hıçkırık olayı, sağlığınıza rahatsızlık verebilir ve hatta zararlı olabilir. Tedavi edilmediği takdirde, uzun süren tıkanıklıklar uyku ve yeme alışkanlıklarınızı bozabilir;

Hıçkırıkları Önleme

Hıçkırıkların önlenmesi için ispatlanmış herhangi bir yöntem yoktur. Bununla birlikte, sıklıkla hıçkırık yaşarsanız, bilinen tetikleyicilere maruz kalma oranınızı azaltmaya çalışabilirsiniz.

Aşağıdakiler, hıçkırık duyarlılığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir:

 • Gazlı içeceklerden uzak durun.
 • Ani sıcaklık değişikliklerine karşı kendinizi koruyun. Alkol içmeyin.
 • Sakin olun ve yoğun duygusal veya fiziksel reaksiyonlardan kaçının.
prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun