Hepatit E Nedir ve Neden Olur?

Hepatit e nedir

Hepatit E nedir?

Hepatit E potansiyel olarak ciddi bir akut hastalıktır. Buna hepatit E virüsü (HEV) neden olur. Virüs karaciğeri hedef alır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, her yıl 20 milyon hepatit E vakası görülüyor ve bu vakaların 44.000’inde 2015’te ölüm gerçekleşti. Gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülüyor. Hepatit E genellikle kendiliğinden gider, ancak akut karaciğer yetmezliğine dönüşebilir.

Hepatit E’nin belirtileri nelerdir?

 • Cildin sararması (sarılık)
 • Koyu idrar
 • Eklem ağrısı
 • İştah kaybı
 • Karında ağrı
 • Karaciğer büyütme
 • Akut karaciğer yetmezliği
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Yorgunluk
 • Ateş

 Hepatit e nedir

Hepatit E nedenleri nelerdir?

Hepatit E vakalarının çoğu, dışkıyık maddelerle kontamine olmuş içme suyundan kaynaklanır. Zayıf sağlık koşullarına sahip ülkelerde yaşamak veya bu ülkelere seyahat etmek riskinizi artırabilir. Bu, kalabalık alanlarda özellikle geçerlidir.

Daha nadiren, hepatit E, enfekte olmuş hayvanlardan gelen ürünlerle bulaşabilir. Ayrıca kan nakli yoluyla da bulaşabilir. Enfekte bir hamile kadın da virüsü fetüsüne aktarabilir.

Enfeksiyon vakalarının çoğu birkaç hafta sonra kendiliğinden temizlenir. Diğer durumlarda virüs karaciğer yetmezliğine neden olur.

Hepatit E nasıl teşhis edilir?

Hepatit E’yi teşhis etmek için doktorunuz virüse karşı antikor araması için kan testi yapacaktır. Teşhis zor olabilir, çünkü hepatitin farklı formları arasında ayrım yapmak zordur.

Hepatit E nasıl tedavi edilir?

Hepatit E’den kuşkulanırsanız ve bağışıklık sisteminiz bastırılmazsa, ilaçlara ihtiyacınız olmayabilir. Bir doktor dinlenme, bol sıvı içme, alkolden kaçınma ve enfeksiyon sulanana kadar iyi hijyen uygulama önerisinde bulunabilir.

Gebe kadınlar, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler veya akut karaciğer yetmezliği olan kişiler muhtemelen hastaneye kaldırılacak ve izlenecektir.

Hepatit E’nin görünümü nedir?

Hepatit E genellikle birkaç komplikasyonla kendiliğinden temizler. Nadiren, ölümcül olabilen akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Virüs için ölüm oranı düşüktür. Hamile kadınlar ölümcül komplikasyonlar açısından en çok risk altındadır. Bağışıklık sistemini bastıran insanlar, hepatit E’nin kronik bir sürümünü geliştirme riski taşıyor.

Hepatit E’yi Nasıl Önleyebilirim?

Hepatit E’ye yakalanmamak için sağlıksız su içmekten kaçının.

Gelişmekte olan ülkelerde sadece saflaştırılmış veya kaynatılmış su tüketilir. Pişmemiş gıdalardan uzak durun. Bunlar genellikle suda durulan meyve, sebze ve kabuklu deniz hayvanlarını içerir.

Ayrıca iyi hijyen uygulamak ve ellerinizi sık sık yıkamak önemlidir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun