Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz Kuruluğu Neden Olur

Göz kuruluğu neden olur?

Kuru gözlerin rahatsızlığı, genellikle gözyaşı bezlerinin yetersiz gözyaşı üretimine bağlıdır. Bazı göz kapağı anormallikleri veya yüzey enfeksiyonları da sorumlu olabilir. Sorun bazı ilaçların yan etkileri olarak da ortaya çıkabilir (diüretik ve antidepresan) ve romatoid artritle ilişkili olabilir.

Çevre etkenleri de göz kuruluğuna sebep olabilir. Tozlu veya kuru ortamlara maruz kalma, direkt güneş ışığı veya aşırı rüzgar ve düşük nem göz kurumasına neden olabilir. Türkiye’nin özelikle kurak bölgelerinde birçok insanda göz kuruluğu görülebilir; çünkü gözyaşları sıcakta çabucak buharlaşır.

Yüksek irtifalar, klima ve hava kirliliği gözyaşı buharlaşma oranını arttırarak göz kurumasına da katkıda bulunabilir. Yumuşak kontakt lensler de aynı etkiyi gösterebilir.

Gözler düzenli olarak gözyaşı ile yıkanır; bu da göz kapaklarının göz kırpma hareketi ile birlikte yağlanmaya yardımcı olur ve gözdeki koruyucu kaplama olan korneaya yerleşmiş pislikleri temizler. 40 yaş üzeri kişiler arasında en sık karşılaşılan dış görme şikayetlerinden biridiri.

Kuru gözlerin yaşla birlikte olması daha olasıdır, çünkü gözyaşı bezleri küçülmeye eğilimlidir. Bu durum, özellikle menopozdan sonra kadınlarda daha sık görülür.

Göz Kuruluğu Belirtileri

-Aşırı yırtılma, gözde kalıcı cırtlak ve / veya batma hissi
-Kızarıklık, yanma, şişme, kaşıntı veya tahriş
-Bulanık görüş
-Işık hassaslığı
-Kontakt lenslerin rahatça giyilememesi

Kuru Gözler İçin Öneriler

-Düzenli olarak “suni gözyaşı” damlalarını kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda, bu, günde üç ila dört defa iki damla kullanılabilir.
-Gözlerinizi rüzgardan koruyun. Gözlük kullanılabilir.
-Dumanlı ortamlardan kaçının. Sigara, nargile vb. dumanlı maddeler gmz kuruluğuna neden olur.
-Alkol ve kafein alımı minimumda tutun. Her iki tipteki içecekler de kuruluğu şiddetlendiren diüretik bir etkiye sahiptir.
-Evinizi nemlendirin. Soğuk kış havası kapalı ısıtma ile birleştiğinde, özellikle oda aşırı ısınırsa son derece kuru bir ortam oluşturabilir. Bir ev nemlendiricisi, ısıyı düşürdüğü gibi kuruluğun azaltılmasına yardımcı olabilir.
-Bilgisayar ile uğraşırken yer yer çalışmanıza ara verin. Bilgisayar ekranının önünde çalışırken göz daha az kırpma eğilimi gösterir; bu da gözlerin daha da kurumasına neden olabilir. Her saat bir mola vermek göz kuruluğunun önlenmesine yardımcı olabilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun