Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Gögüs agrisi neden olur
gögüs agrisi neden olur

Göğüs ağrısı genellikle çevremizde kalp krizi nedeniyle olunduğu zannedilir. Ancak bu %90 oranından yanlıştır. Çünkü her göğüs ağrısı kalp krizi değildir. Bu yüzden panik yapmadan en yakın sağlık merkezinde ki doktorlarmıza danışalım..

 

Göğüs ağrısı sebepleri nelerdir?

Genelde romatizmal hastalıklardan kaynaklı veya göğüs kafesine alınan darbeler ile gerçekleşen kaslarda olan zedelenmeler, kırılan kaburgalar, göğüs boşluğu ve batını birbirinden ayıran diyaframın iltihaplanması gibi özellikle akciğeri çevreleyen zarın iltihaplanması şiddetli göğüs ağrıları yapabilir. Hatta hastanın, bıçak sokuluyor ya da elektrik çarpıyor diye nitelendirdiği yüksek derecede ağrı nefes almada zorluk çıkaracak kadar ağrı olabilir

. Batında oluşan kitleler ve gaz, göğüs kısmına baskı yaparak şiddetli ağrı oluşturabilir. Akciğer iltihapları, zatürre, bronşit gibi hastalıklarda göğsün yan kısımlarında ağrı oluşturabilir. Soluk borusu ve akciğer kanserleri çok şiddetli ağrılar yapmaktadır. Göğüs ağrısı sol göğüs, sol kol ve çene üzerinde bir etki gösteriyorsa ve fiziksel bir aktivite ile başlayarak, dinlendikçe azalıyorsa, ilk olarak damarlara bağlı rahatsızlıklardan şüphelenilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun