Gece Körlüğü Neden Olur?

gece körlüğü nedir
gece körlüğü neden olur

Gece Körlüğü Nedir?

Gece körlüğüne “nyctalopia” denir. Bu bir tür görme bozukluğudur. Gece körlüğü olan insanlar geceleri veya loş ışıklı ortamlarda zayıf görme yaşarlar. Her ne kadar “gece körlüğü” terimi, geceleri göremediğiniz anlamına gelse de, durum böyle değildir. Karanlıkta görüş veya sürüş esnasında daha fazla zorluk çekebilirsiniz.

Bazı gece körlüğü türleri tedavi edilebilirken, bazıları da tedavi edilemezler. Görme engelliliğinizin altında yatan nedeni belirlemek için doktorunuza danışın. Sorunun nedenini öğrendikten sonra, görüşünüzü düzeltmek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Gece Körlüğünün Belirtileri Nelerdir?

Gece körlüğünün tek belirtisi karanlıkta görmek zorluktur. Parlak bir ortamdan düşük ışık alanına geçtiğinizde (örneğin, loş ışıklı bir lokantaya girmek için güneşli bir kaldırım bıraktığınızda), gece körlüğüne yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Yollarda farların ve sokak lambalarının aralıklı parlaklığı nedeniyle sürüş esnasında zayıf görme yaşıyorsunuz demektir.

Gece Körlüğü Neye Nedenir?

Bir dizi göz rahatsızlığı gece körlüğüne sebep olabilir, bunlar arasında:

 • Uzaktaki nesnelere bakarken, görme bulanıklığı veya bulanık görüş
 • Katarakt veya gözün lensinin bulutlanması
 • Retinitis pigmentosa, koyu renk pigment retinada toplandığında oluşur ve tünel vizyonu oluşturur
 • Usher sendromu, hem işitme hem de görmeyi etkileyen bir genetik hastalıktır

Yaşlı yetişkinlerin katarakt geçirme riski daha yüksektir. Bu nedenle, yaşlılar katarakt nedeniyle çocuklarda veya genç erişkinlerde görülen gece körlüğüne yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Beslenme alışkanlıklarının değişebildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde veya dünyanın diğer bölgelerinde nadir bulunan A vitamini eksikliği de gece körlüğüne neden olabilir. Retinol olarak da adlandırılan A vitamini sinir uyarılarını retinadaki görüntülere dönüştürmekte rol oynar. Retina gözünüzün arkasında ışığa duyarlı bir alandır.

Kistik fibrozlu kişiler gibi pankreas yetersizliği olan hastalar, yağ emme konusunda zorluk çekerler ve A vitamini, yağda çözünür olduğundan A vitamini eksikliği riski altındadırlar. Bu onları gece körlüğü geçirme açısından daha büyük riske sokuyor.

Yüksek kan şekeri veya şeker, seviyeleri veya diyabetli kişilerin de katarakt gibi göz hastalıkları geçirme riski daha yüksektir.

gece körlüğü nedir

Gece Körlüğü İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Göz doktorunuz ayrıntılı bir tıbbi geçmişi ele alacak ve gece körlüğünü teşhis etmek için gözlerinizi muayene edecektir. Ayrıca bir kan örneği vermeniz gerekebilir. Kan testi, A vitamini ve glikoz düzeylerini ölçebilir.

Katarakt veya vitamin A eksikliğinden kaynaklanan gece körlüğü tedavi edilebilir. Gözlükler veya kontak lens gibi düzeltici mercekler, hem gün içinde hem gece görüş görüşünü yakın gelecekte artırabilir.

Katarakt

Gözünüzün bulutlanmış bölümleri katarakt olarak bilinir. Katarakt ameliyatı ile alınabilir. Cerrahınız bulutlu lensinizi net, yapay bir lensle değiştirir. Kataraktlar altta yatan nedense, gece körlüğünüz cerrahiden sonra önemli ölçüde gelişecektir.

A vitamini eksikliği

A vitamini seviyeniz düşükse doktorunuz vitamin takviyeleri önerebilir. Takviyeleri tam olarak belirtildiği şekilde alın. Gelişmiş ülkelerdeki çoğu insanın uygun beslenmeye sahip olması nedeniyle A vitamini eksikliği yoktur.

Genetik Kusur

Retinitis pigmentosa gibi gece körlüğüne neden olan genetik koşullar tedavi edilemez. Pigmentin retinada birikmesine neden olan genetik bozukluk düzeltici merceklere veya ameliyatlara cevap vermez. Bu tür gece körlüğüne sahip insanlar geceleri sürmekten kaçınmalıdır.

Gece Körlüğünü Nasıl Engellerim?

Usher sendromu gibi doğum kusurlarının veya genetik koşulların sonucu olan gece körlüğünü engelleyemezsiniz. Bununla birlikte, kan şekeri düzeylerini düzgün bir şekilde izleyebilir ve gece körlüğünü olasılığını azaltmak için dengeli bir diyet yapabilirsiniz.

Katarakt önlemeye yardımcı olabilecek, antioksidan vitamin ve minerallerden zengin gıdaları tüketin. Ayrıca gece körlüğü riskinizi azaltmak için yüksek oranda A vitamini içeren gıdaları seçin. Bazı turuncu renkli gıdalar aşağıdakileri içeren mükemmel A vitamini kaynaklarıdır:

 • Kavun
 • Tatlı patatesler
 • Havuçlar
 • Balkabağı
 • Mango

A vitamini içinde:

 • Ispanak
 • Kara lahana
 • Süt
 • Yumurtalar

Uzun Vadeli Görünüm

Gece körlüğünüz varsa, kendinizi ve başkalarını güvende tutmak için önlemler almalısınız. Gece körlüğünün nedeni belirlenene ve mümkünse tedavi edilinceye kadar mümkün olduğunca gece araç kullanmaktan kaçının.

Gece bir yere gitmeniz gerekiyorsa, gündüz sürüş yapmak veya bir arkadaşınızdan, ailenizden bir kişiye veya taksiye binmek gibi alternatiflere yönenilmelidir. Güneş gözlüğü veya bir şapka giymek, parlak aydınlatılmış bir ortamdaysanız, daha koyu bir ortama geçişinizi kolaylaştırabilirken parlamayı azaltmanıza yardımcı olabilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun