Felç Neden Olur?

felç neden olur

Felç nedir?

Felç, vücudunuzun bir kısmında kas fonksiyon kaybıdır. Lokalize veya genelleştirilmiş, kısmi veya tam ve geçici ya da kalıcı olabilir. Felç, hayatınızdaki herhangi bir zamanda vücudunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Eğer yaşarsanız, muhtemelen etkilenen bölgelerde ağrı hissetmezsiniz.0

Tedavi planınız ve görünümünüz, felç durumunuzun yanı sıra semptomlarınızın da temeline bağlı olacaktır. Teknolojik yenilikler ve terapötik müdahaleler, bağımsızlığınızı ve yaşam kalitenizi korumanıza yardımcı olabilir.

Felç belirtileri nelerdir?

Felç belirtileri genellikle tanımlamak kolaydır. Felç geçirirseniz, vücudunuzun belirli bir bölgesinde ya da geniş bir alanda hissedersiniz. Bazen, felç girmeden önce bir karıncalanma veya uyuşma hissi oluşabilir. Felç, etkilenen vücut bölgelerindeki kasları kontrol etmenizi zorlaştırır veya imkansız hale getirir.

Felç türleri nelerdir?

Doktorlar felçleri birçok farklı şekilde sınıflandırabilir:

Yer

Lokalize felç, yüzünüz veya eliniz gibi vücudunuzun sadece bir bölümünü etkiler.

Genelleştirilmiş felç, çoklu vücut kısımlarını etkileyen bir grup koşuldur. Türleri şunlardır:

Sadece bir kol veya leghemiplegia etkileyen monoplegia, bodyparapleji aynı tarafı üzerinde bir kol ve bir bacak etkileyen, her iki bacquadriplegia veya hem kollarınızı hem de bacaklarınızı etkileyen her iki tetraplejiyi etkiler.

Kısmi felç geçirmeniz durumunda, etkilenen vücut bölgelerinin dışındaki kaslarda kontrol sahibi olursunuz. Eğer tam bir felce maruz kalırsanız, etkilenen bölgelerdeki kaslar üzerinde hiçbir kontrolünüz olmaz.

Süre

Felç geçirmeniz geçici olabilir. Örneğin, Bell’in felci yüzünüzün geçici felce neden olabilir. Konturlar ayrıca vücudunuzun bir tarafını geçici olarak felç edebilir. Zaman ve tedavi ile duygularınızın ve koordinasyonunuzun bir kısmını veya tamamını geri kazanabilirsiniz.

Diğer durumlarda, felciniz kalıcı olabilir.

Fıtık felci, kaslarınızın büzülmesine ve sarkmasına neden olur. Kas zayıflığı ile sonuçlanır. Spastik felç sıkı ve sert kasları içerir. Kaslarınızın kontrolsüzce ya da spazmı seğirmesine neden olabilir.

Bazı felç nedenleri şunlardır:

Bazı felç vakaları doğumdan itibaren görülebilirken, bazıları ise herhangi bir kaza vb. dış etkenlere bağlıdır.

  • Çocuk felci
  • Doğum Kusurları
  • Travmatik beyin hasarı

Felç nasıl teşhis edilir?

Özellikle kas fonksiyonunuzun kaybı belli olduğunda felç teşhisi genellikle kolaylaşır. Felçlerin tanımlanmasının daha zor olan iç vücut kısımlarında ise, doktorunuz X-ışınlarını, BT taramalarını, MRI taramalarını veya diğer görüntüleme çalışmalarını kullanabilir.

Felç nasıl tedavi edilir?

Tedavi planınız, geçirmiş olduğunuz felcinin, temel nedenine ve belirtilerinize bağlı olacaktır.

Çoğu durumda, felç tedavi edilemez. Ancak sağlık ekibiniz, semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olacak çeşitli tedaviler, araçlar ve stratejiler önerebilir.

Felçli birçok insan, vücutlarının etkilenen bölgelerinde hiçbir zaman hareketlilik veya his kazanmaz. Ancak, felç tedavi edilemiyor olsa bile, sağlık ekibiniz, yaşam kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olacak yardımcı teknolojiler, terapötik müdahaleler veya başka stratejiler önerebilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun