El Titremesi Neden Olur?

el titremesi neden olur

Titreyen ellerin nedeni nedir?

Bir el titremesi hayatı tehdit etmez, ancak günlük görevleri zorlaştırabilir. Ayrıca bazı nörolojik ve dejeneratif koşulların erken uyarı işareti olabilir. El titreme yaşıyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız.

Birçok kişi titreyen ellerini Parkinson hastalığına bağlar, ancak el titremesinin en yaygın nedeni aslında esansiyel tremordur.

Esansiyel tremor, aynı zamanda yetişkinleri etkileyen en yaygın nörolojik bozukluktur, ancak iyi anlaşılmamıştır. Araştırmacılar, kesilmeye neden olan şeyleri neyin durdurulacağından tamamen emin değiller. Dejeneratif bir süreç olup olmadığı konusunda da belirsiz.

Esansiyel titremesi olan insanların yaşamlarında elleri sık sık titrer. Titreme kontrol edilemez ve çoğunlukla ellerde, kollarda, başlarda ve ses tellerinde meydana gelir.

Buna kıyasla, Parkinson hastalığı olan insanlar kasları dinlenirken genellikle bir el titremesi yaşarlar ve kasları kullanıldıklarında tremorda bir azalma görürler. Titrek eller de şu sebeplerden kaynaklanabilir:

  • Taşikardi hastalığı
  • Huntington hastalığı
  • Kafeinin yan etkileri
  • Aşırı doz alkol
  • Kan şekeri

İLAÇLAR

Hangi ilaçlar titrek elleri tedavi eder?

Titreyen elleri olan herkesin tedaviye ihtiyacı olacak, ancak doktorunuz iyi bir aday olduğunuzu kararlaştırdıysa, öncelikle tedaviye reçeteli ilaç kullanarak başlayabilirsiniz.

CERRAHİ

Hangi ameliyatlar titrek elleri tedavi eder?

Doktorunuzun ilk tedavi seçeneğini olarak ameliyat önermesi pek olası değildir. Cerrahi tedaviler genellikle şiddetli tremor olan insanlar için yapılır. Yaşlandıkça veya tremor kötüleşirse cerrahi seçenek olabilir.

Derin beyin stimülasyonu (DBS)

Derin beyin stimülasyonu (DBS), bir titreme tedavisinde kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Bir DBS prosedürü sırasında bir cerrah beyninize elektrot adı verilen bir elektronik cihazı yerleştirir. Bir kez beyninize girdiğinde, cihaz titremesinden sorumlu olan beyin aktivitesine müdahale eden bir elektronik sinyal yayınlar. DBS halihazırda sadece ileri veya ciddi ekstremite tremoru olan insanlar için önerilir.

Talamotomi
Talamotomi başka bir cerrahi seçenektir. Bu işlem sırasında, cerrahınız beyninizin talamusundaki küçük bir lezyonu keser. Bu beynin normal elektriksel aktivitesini keser ve titreme azaltır veya durdurulur.

Titreyen elleri tedavi eden terapiler nelerdir?

Doktorunuz esansiyel tremor semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için bir veya daha fazla yaşam tarzı değişikliği önermektedir. Öneriler aşağıdakileri içerebilir:

Daha ağır nesneler kullanın. Bardak, gümüş veya tabaklar gibi hafif veya hassas nesneleri daha ağır sürümlerle değiştirmeniz gerekebilir. Fazla ağırlık, öğenin saplanmasını kolaylaştırır. Özel olarak tasarlanmış gereçler ve aletleri kullanın. Titreyen elleriniz varsa, kalemleri, bahçe aletlerini ve mutfak gereçlerini tutup kontrol etmek zor olabilir. Bu parçaların kavrama ve kontrol sorunları olan kişiler için tasarlanmış sürümlerini araştırmanız gerekebilir. Bilek ağırlığını giyin. Kolunuzdaki fazladan ağırlık kontrolü daha kolay hale getirebilir.

İyileşme var mı?

Titreyen eller için bir tedavi var mı?

Tedavi seçenekleri elinizin titreme nedenine göre belirlenir, ancak çoğu titreme için bir tedavi yöntemi yoktur. Eğer tremoruz altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu durumun tedavisi tremoru azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Kafein, alkol veya diğer uyarıcılar tremorunuzu etkiliyorsa, bunları diyetinizden kaldırmayı düşünün. Titreme titreme olursa, doktorunuzla seçenekleri hakkında konuşun.

Titreyen elleriniz esas tremordan kaynaklanıyorsa, tedavi yoktur. Yetişkinlik döneminde sıklıkla başlayan problem, yaş ilerledikçe daha da kötüleşir. Tedaviler bazı belirtileri hafifletir. Kullandığınız tedavi türleri, sallanmanın ne kadar şiddetli olduğuna ve her bir tedavi seçeneğinin potansiyel yan etkilerine bağlı olacaktır. Siz ve doktorunuz seçenekleri tartabilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun