Egzama Neden Olur?

egzema görseller

Egzama nedir?

Egzama ciltte kaşıntılı ve iltihaplı lekeler bulunan yaygın bir cilt sorunudur. Ayrıca atopik dermatit olarak da bilinir. Bebekler ve küçük çocuklarda daha sık görülür ve sık sık bebeklerin yüzlerinde görülür. Genellikle dirseklerin içinde, çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin dizlerinin arkasında da görülür. Erkekleri ve kadınkarı eşit derecede etkiler.

Egzama çeşitleri nelerdir?

Atopik dermatit yaygın ve kronik bir egzama türüdür. Diğer türleri şunları içerir:

Dermatitine irritanlar ile temastan kaynaklanır. Yanma, kaşınma ve kızarıklık oluşur. Dermatit; parmaklar, ellerin avuç içi ve ayak tabanlarını etkiler. Kaşıntılı, kızarık ve acı veren kaşıntılı, cilt pıhtılaşmasına neden olur. Bu durum kadınlarda daha sıktır. Nummular dermatit, kış aylarında kuru, yuvarlak cilt lekelerine neden olur. Genellikle bacakları etkiler. Erkeklerde daha sık görülür. Sert lekeler, özellikle kafa derisinde, kaşlarda, göz kapaklarında, burun kenarlarında ve kulak arkasında kaşıntılı, kırmızı, pullu döküntülere neden olur.

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Egzama, kaşıntılı, kuru, kaba, iltihaplanmış ve tahriş olmuş cilt ile karakterizedir. Her yerde olabilir ancak genellikle kolları, iç dirsekleri, dizlerinin sırtlarını veya başı etkiler (özellikle yanaklar ve kafa derisi).

Kırmızı veya kahverengimsi gri yamalar ortak belirtilerdir. Kalınlaşmış, pullu cilt başka bir semptomdur. Egzama yoğun kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı cildi daha da tahriş eder ve inceltir.

Egzamanın Nedenleri

Egzamanın nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak irritanların varlığına agresif tepki veren aşırı aktif bir bağışıklık sistemi tarafından tetiklendiği düşünülmektedir.

Egzama bazen vücudun bir parçası olan proteinlere anormal bir yanıt neden olur. Normalde, bağışıklık sistemi insan vücudunun bir parçası olan proteinleri yok sayar ve sadece bakteri veya virüs gibi istilacıların proteinlerine saldırır. Egzama, bağışıklık sistemi, iltihaplanmaya neden olan ikisini ayırt etme özelliğini kaybeder.

Egzamanın Risk Faktörleri Nelerdir?

Birkaç faktör egzama geçirme riskini artırabilir.

Egzama, astım veya saman nezlesi olan çocuklarda veya genellikle 30 yaşından önce bu koşulları geçiren yetişkinlerde daha sık görülür.

Egzema Nasıl Teşhis Edilir?

Egzamanın teşhisi için bir doktor tam bir fizik muayene yapabilir ve belirtileriniz hakkında size soru sorabilir.

Egzamanın teşhisinde kullanılabilecek spesifik bir test yok. Ancak, bir yama testi, kontakt dermatit (cilt alerjisi türü) ile ilişkili deri alerjileri gibi semptomları tetikleyen bazı alerjenleri tespit edebilir.

Bir yama testi sırasında deriye yerleştirilen bir yamaya alerjen uygulanır. Alerjene alerjiniz varsa, cildiniz iltihaplanabilir ve tahriş olur.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Bir dermatolog, alerji uzmanı veya birincil bakım doktoru egzama için doğru tedaviyi tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Tedaviler

Işık terapisi veya fototerapi, egzamayı tetikleyen bağışıklık sistemi yanıtlarını önlemeye yardımcı olmak için mor ötesi ışık veya güneş lambaları kullanır. Bir dizi tedaviyi gerektirir ve egzama azaltmaya veya temizlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca bakteri cilt enfeksiyonlarını önleyebilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Stres belirtileri tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir. Stres azaltma yolları şunları içerir:

Derin nefes egzersizleri yaparak,
Rahatlatıcı müzik dinlemek,
Yoga, meditasyon yapmak
İyi bir gece uykusu almak.

Ilık bir banyoda 15 ila 20 dakika boyunca duş almak kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Egzama Nasıl Engellenir?

Stres azalması ve gelişmiş uyku gibi yaşam tarzı değişiklikleri, bir egzamanın alevlenmesi ihtimalini azaltabilir. Kaba kumaşlar, sert sabunlar ve deterjanlar gibi tahriş edici maddeleri kullanmaktan kaçının. Soğuk hava cildi kurutabilir ve alevlenmeleri tetikleyebilir.

Atopik dermatiti olan insanlar çizilmeyi önlemelidir. Cildin kırılmasını önlemek için, kaşıntılı alanları kazınmaktan ziyade sürtmeye yardımcı olabilir.

Kuru cilt, bir egzama alevlenmesini tetikleyebileceğinden, bir dermatolog cildinizi rahatlatmaya yardımcı olacak bir merhem ya da krem bazlı nemlendirici önermektedir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun