Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir ve Neden Olur?

diyabet nedir ve neden olur?

Birçok kişi diyabeti “şeker hastalığı” olarak bilir. Ancak bu sadece hikayenin bir parçası. Daha çok diyabet olarak adlandırılan şeker hastalığı, kan dolaşımında yüksek doz da glikozun (şeker) oluştuğu kronik bir hastalıktır.

Kalıcı susuzluk ve sık idrara çıkma diyabetin karakteristik belirtileridir. Bu belirtiler, pankreasta insülin üretiminin yetersizliği ya da vücut dokularının insülin etkisine dirençli olması veya bunların bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Glikoz Nedir?
Glikoz, vücudun hücreleri için enerji sağlayan yakıt olarak kullanılan bir şekerdir. Karaciğerinizde bir miktar glikoz üretir ve vücudunuz şekeri, nişastaları ve yediğiniz diğer gıdaları sindirerek alır.

İnsülin Nedir?
İnsülin, Langerhans adacıkları olarak bilinen pankreasın bir bölümünde beta hücreler tarafından üretilen bir hormondur. İnsülin, karaciğerin ne kadar glikoz ürettiğini kontrol eder ve aynı zamanda bir enerji kaynağı olarak ihtiyaç duyulan kan dolaşımından hücrelerinize glikoz taşımaya yardımcı olur.

Glukozun hücrelerinize alınması karmaşık bir dizi olayla gerçekleşir. İnsülin, kaslardaki ve diğer dokulardaki hücrelerin yüzeyindeki reseptör alanlarına bağlandığında başlar ve taşıyıcı proteinlerin (glukoz taşıyıcıları) hücre içerisinden hücre yüzeyine hareket etmesine neden olur. Küçük damperli taşıtlarda olduğu gibi, bu taşıma proteinleri hücre dışından içeriye glikoz verirler. Reseptör (Reseptör:hücre dışındaki bir protein veya taneciğin hücre içine girmek için hücre zarında bağlandığı bir moleküldür.) alanlarına insülinin ilk bağlanması olmadan, glikoz hücrelere çok yavaş girer.

Diyabet Belirtileri
Diyabetin en yaygın görülen belirtileri susuzluk ve sık idrara çıkma artışıdır. Bu başlangıç belirtileri genellikle yüksek kan şekeri düzeyleri için tıbbi terim olan hiperglisemi ile ilgilidir.

Tip 1 Diyabet Belirtileri
Tip 1 diyabetin ilk belirtileri genellikle aniden ortaya çıkar ve ciddidir. İnsülin üretimi azaldığında glikoz, enerji için vücuda ihtiyaç duyan vücut hücrelerine taşınmak yerine kan dolaşımında birikir. Bu eksik enerjiyi üretmek için vücut yağ dokusunu parçalayıp yağ asitleri salgılar. Bu yağ asitleri daha sonra keton denilen toksik kimyasallara metabolize edilir ve bu da kanın asiditesini tehlikeli seviyelere yükseltir (ketoasidoz adı verilen bir durum).

Diyabetik ketoasidozun başlangıç semptomları aşırı susama ve idrara çıkma, dehidrasyon, kilo kaybı, mide bulantısı, kusma, yorgunluk, kuru veya cüzi cilt, hızlı nefes alma, karın ağrısı ve zihinsel karışıklığı içerir. Diyabetik ketoasidoz acilen hastaneye kaldırılması gereken acil bir tıbbi durumdur. Siz veya sevdikleriniz ketoasidoz belirtilerinden herhangi birini geliştirdiyse derhal doktorunuzu veya ambulansı arayın. Ölüm gerçekleşebilir, ancak insanların büyük çoğunluğu insülin ve sıvıların agresif kullanımı ile düzelir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri
Tip 2 diyabet yıllar geçtikçe giderek gelişir ve ilk semptomlar neredeyse farkedilmeyebilir. Aslında, birçok kişi rutin bir laboratuar testinde yüksek kan şekeri seviyeleri gösterdiğinde tip 2 diyabet olduğunu keşfeder. Glikoz seviyeleri artmaya devam ederken, çoğu insan klasik başlangıç semptomlarını geliştirir.

İdrara çıkma sıklığı artar, artan susuzluk ve sıvı alım miktarı sonraki aşamalarda açlık ve besin alımının artmasına rağmen kilo kaybına neden olur. Kan şekeri seviyeleri kontrol altına alındığında bu belirtiler kaybolur.

Tip 2 diyabetin diğer ortak belirtileri bulanık görme (gözdeki glukoz seviyelerinin değişmesinden dolayı), halsizlik ve yorgunluk, nükseden vajinal maya enfeksiyonları, deri ve dişeti enfeksiyonlarıdır. Bu semptomlar geçicidir, herhangi bir kalıcı hasar göstermezler ve kan şekeri seviyelerini kontrol ederek ortadan kaldırılabilirler.

Bazı insanlarda periferik nöropati (ellerde ya da ayaklarda sinir hasarı) ya da koroner kalp hastalığı gibi şeker hastalığının komplikasyonları diyabetin ilk belirtileri olabilir. Bu komplikasyonlar kontrol edilebilir, ancak geliştikten sonra iyileştirilemezler.

Şeker hastalığının muhtemel diğer bir belirtisi, hiperozmolar nonketik sendromdur. Bir felç, kalp krizi veya ciddi enfeksiyon gibi bir yaralanma ya da büyük hastalık stresinin aşırı kan glikoz düzeylerine (1000 mg / dL’nin üstünde) neden olduğu durumlarda meydana gelir. İnsülin seviyeleri (ketoasidozda olduğu gibi) aşırı keton üretimini önlemek için yeterli olmasına rağmen, insülin seviyeleri yüksek kan şekeri ve hiperosmolarite’yi önleyecek kadar yüksek değildir; bu durumda kanda yüksek oranda sodyum, glikoz ve diğer moleküller bulunur.

Hiperozmolar nonketik sendromun belirtileri arasında kuru, kavrulmuş bir ağız; açlık artar; mide bulantısı ya da kusma; ılık, kuru cilt; uyuşukluk; karışıklık ve hatta bilinç kaybına neden olan sorunlar gözlemlenir. Aşırı durumlarda komaya neden olur. Ölümü önlemek için insülin ve büyük miktarda sıvılarla derhal muamele yapılması hayati öneme sahiptir. Siz veya tanıdığınız birinin bu belirtilerden birini göstermesi durumunda derhal doktorunuzu veya acil servisi arayın.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun