Bipolar Bozukluklar Nedir ve Neden olur?

bipolar bozukluk nedir ve neden olur?

Bipolar Bozukluklar Nelerdir?

Bipolar bozukluklar, kişinin ruh halinde, enerjisinde ve işlevinde değişikliklere neden olan beyin bozukluklarıdır. Bipolar bozukluk, bipolar I, bipolar II ve siklotimik bozukluk olmak üzere üç farklı koşulu içeren kategorilere ayrılır.

İki kutuplu bozuklukları olan insanlar, ruh hali epizodları olarak adlandırılan farklı zamanlarda ortaya çıkan aşırı ve yoğun duygusal durumlara sahiptir. Bu ruh durumları manik, hipomanik veya depresif olarak kategorize edilir. İki kutuplu bozuklukları olan insanlarda genellikle normal ruh halleri dönemleri vardır. Bipolar bozukluklar tedavi edilebilmekte olup, bu hastalıkları olan insanlar tam ve üretken bir şekilde yaşamlarına devam edebilirler.

Bipolar 1 Bozukluk

Bipolar 1 Bozukluğunun Belirtileri

Bipolar 1 bozukluğu dramatik ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Manik dönem sırasında 1 Bipolar bozukluğa sahip kişiler rahatsız edici derecede sinirli hissedebilirler ve “hızlanırlar”. Depresif bir dönem boyunca üzgün ve umutsuz hissedebilirler. Bu bölümler arasında sıklıkla normal ruh halleri dönemleri de vardır. Bipolar 1 bozukluk tanısı bir kişi manik dönem olduğunda teşhis edilir.

Manik dönem, en çok bir gün, gün boyunca çoğu gün için aşırı derecede ruhsal veya aşırı sinirli olan, normalden daha fazla enerjiye sahiptirler.

Abartılı benlik saygısı veya büyüklük, uykusuzluğa duyulan ihtiyaç, normalden daha fazla konuşma, yüksek sesle konuşma ve hızlı konuşma Birçok etkinliği bir kerede yapma, riskli davranışları artırma (örneğin, pervasız sürüş, sprit harcama), kontrol edilemez yarış düşüncesi ya da hızla değişen fikirler veya konular…

Değişiklikler arkadaşlarınız ve aileniz için önemlidir ve nettir. Semptomlar; iş, aile ya da sosyal faaliyetler ve sorumluluklar ile ilgili sorunlara ve işlev bozukluğuna neden olacak kadar ağırdır. Manik dönemin belirtileri, bir kişinin güvende kalması için hastanede bakım almasını gerektirebilir. İlk manik dönemin yaş ortalaması 18’dir, ancak erken çocukluktan sonraki yetişkinliğe kadar her zaman başlayabilir.

Hipomanik atak, manik atağa (yukarıdaki) benzer ancak semptomlar daha az şiddetli ve sadece son dört günde ardı ardına gerekiyor. Hipomanik belirtiler, maninin sıklıkla neden olduğu büyük problemlere yol açmaz ve kişi hala işlev görebilir.

Majör depresif dönem; büyük bir depresif dönem, iki haftada bir kişinin aşağıdakilerden en az beşine sahip olduğu dönemdir. (ilk ikisinden biri de dahil olmak üzere)

Yoğun keder ya da umutsuzluk; çaresiz, umutsuz veya değersiz hissetmek, bir zamanlar keyif aldığı faaliyetlere ilgi kaybı, değersiz veya suçlu hissetmek, uykusuzluk sorunları – çok az ya da çok uyku, huzursuz ya da koşuşturulmuşken (konuşma veya el sıkışması gibi) ya da konuşmayı veya hareketleri yavaşlatır İştahındaki değişiklikler (artış veya azalma), enerji kaybı, yorgunluk, ölüm veya intihar konusunda sıkça düşünmek.

Bipolar bozukluk, bir kişinin hayatını ve özellikle eş ve aile üyeleri ile başkalarıyla olan ilişkilerini bozabilir ve çalışma ya da okula gitmede zorluk çıkarabilir. İki kutuplu insanlar genellikle dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (ADHD), anksiyete bozukluğu veya madde kullanım bozukluğu gibi diğer zihinsel rahatsızlıklara sahiptir. Bipolar bozukluğu olan kişilerde intihar riski genel popülasyondan çok daha yüksektir.

Risk faktörleri

Bipolar bozukluk ailelerde de olabilir. Nitekim, bipolar bozukluğu olan bireylerin yüzde 80-90’ı, ya depresyon ya da bipolar bozukluğa sahip bir akrabaya sahiptirler. Bununla birlikte çevresel faktörler de Bipolar bozukluğa katkıda bulunabilir. Aşırı stres, uyku bozukluğu, uyuşturucu ve alkol hassas olmayan hastalardaki olayları tetikleyebilir.

Tedavi ve Hastalık Yönetimi

Bipolar bozukluk tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yalnızca ilaçlar ya da konuşma terapisi (psikoterapi) ve ilaç kombinasyonu, bozukluğun zaman içinde yönetilmesi için sıklıkla kullanılır. Tedaviler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir ve her tedavi bireyselleştirilmiştir. Farklı insanlar tedaviye farklı şekillerde cevap verirler. İki kutuplu bozukluğu olan insanlar, kendileri için uygun olan tedavi yöntemi bulunmadan önce farklı ilaçlar ve terapiler denemeleri gerekebilir.

“Duygu durum düzenleyiciler” olarak bilinen ilaçlar bipolar bozukluk için en sık verilen ilaç türüdür. Antikonvülsan ilaçlar da bazen kullanılır. Psikoterapide, birey problemleri çözmek, hastalıkları daha iyi anlamak ve ilişkileri yeniden oluşturmak için bir psikiyatr ya da diğer zihinsel sağlık uzmanlarıyla çalışabilir. Bir psikiyatr ilaçları bir tedavi planının parçası olarak reçete edebilir. İki kutuplu bozukluk tekrarlayan bir hastalık olduğu için geri gelebileceği anlamına gelir; devam etmekte olan önleyici tedavi önerilir. Çoğu durumda, bipolar bozukluk, tedavi devamlı ise çok daha iyi kontrol altına alınabilmektedir .

Bazı durumlarda, ilaç ve psikoterapi yardımcı olamadığında, elektrokonvülsif tedavi (EKT) olarak bilinen bir tedavi kullanılabilir. EKT, hasta anestezi altındayken kafa derisine uygulanan kısa bir elektrik akımı kullanır. İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürer ve hastalar haftada iki ila üç kez toplam altı ila 12 tedaviden dolayı EKT alırlar.

Bipolar 2 Bozukluk

Bipolar 2 bozukluk, en az bir majör depresif atak ve en az bir hipomanik atak geçiren bir kişiyi içerir (yukarıya bakın). İnsanlar bölümler arasında olağan işlevine geri dönerler. İki kutuplu Bipolar bozukluk hastaları genellikle şiddetli olabilen depresif belirtiler nedeniyle önce tedavi isterler.

İki kutuplu Bipolar bozukluk hastası insanlar genellikle bir anksiyete bozukluğu ya da madde kullanım bozukluğu gibi birlikte görülen başka zihinsel hastalıklara sahiptir.

Tedavi

Bipolar II tedavileri Bipolar I. ilaç ve psikoterapi ile benzerdir. En sık kullanılan ilaçlar, spesifik semptomlara bağlı olarak, duygu durum düzenleyiciler ve antidepresanlardır. Depresyon semptomları şiddetli ise ve ilaçlar çalışmıyorsa, EKT (yukarıya bakın) kullanılabilir. Her kişi farklıdır ve her tedavi bireyselleştirilmiştir.

Siklotimik Bozukluk

Siklotimik bozukluk, hipomani ve sıklıkla ve sürekli olarak ortaya çıkan depresif belirtilerle birlikte, birçok ruh hali değişimini içeren, hafif bir bipolar bozukluk biçimidir. Siklotimili insanlar duygusal iniş ve çıkışlara uğrarlar, ancak bipolar I veya II’den daha az şiddet belirtileri gösterirler.

Siklotimik bozukluk belirtileri şunları içerir:

En az iki yıl boyunca hipomanik ve depresif belirtilerin bulunduğu birçok dönem (yukarıya bakınız), ancak semptomlar veya depresif dönem kriterlerini karşılamamaktadır.

İki yıllık dönem boyunca semptomlar (ruh hali değişiklikleri) en az yarısı sürer ve iki aydan fazla bir süre tedavi hiç durmaz.

Siklotimik bozukluk tedavisinde ilaç tedavisi ve konuşma terapisi yapılabilir. Birçok kişi için konuşma terapisi, devam eden yüksek ve düşük ruh hallerinin stresleri ile yardımcı olabilir. Siklotimisi olan insanlar zamanla tedaviye başlayabilir veya durdurabilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun