Bebeklerde Beslenme Nasıl Yapılır?

bebeklerde beslenme nasıl yapılır

Uzmanlar, bebeklerin, yaşamın ilk 6 ayı boyunca sadece anne sütüyle beslenmesini önermektedir. Bebek hazır olduğunda, yaklaşık 6 aydan sonra, ancak 4 aydan önce olmayan bebeklere, katı gıdalar verilmeye başlanabilir. Emzirme, bebek 12 aylık olana kadar katı gıdaların yanında ve daha sonra anne ve bebek istediği sürece devam eder.

Bebek emzirilmediyse anne sütü yerine ticari bebek mamülleri (süpermarketten veya kimyagerden aldığınız bebek maması) kullanılmalıdır.

Neden emziriyorsunuz?

Anne sütü, bebekler için en doğal besin çünkü bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini ilk altı ayda sağlar, bu nedenle fazladan suya ihtiyaç duymaz, bebeğinizi enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korur, bebeğinizdeki alerji riskini her zaman taze, temiz ve güvenli ve doğru sıcaklıkta korur.

Sağlık sorunları emzirmenizi engelleyebilir mi?

Emzirmenin tamamen önlenmesi gereken bazı nadir durumlar vardır. Bunun bir örneği, bir annenin HIV pozitif olması veya bebeğin, vücudunun göğüs sütünün bazı kısımlarını düzgün bir şekilde işlemesini önleyen, Galatosemi gibi nadir bir metabolik bozuklukla doğmasıdır.

Anne veya bebeğin bir hastalığı olsa bile, genellikle emzirme devam edebilir. Bununla birlikte, eğer anne birtakım aktif enfeksiyonlara (örneğin, HIV, tüberküloz veya herpes tip 1 enfeksiyonu) sahipse veya meme kanseri için kemoterapi alırsa emzirmeyi önlemek gerekli olabilir.

Daha fazla bilgi için doktorunuz, ebe veya emzirme danışmanınızla görüşün.

Peki anne emziremiyorsa bebeğin beslenmesi nasıl sağlanacak?

Bir anne emziremiyorsa, emzirmemeyi veya emzirmeyi geçici olarak durdurmamayı seçerse, bebek maması kullanılmalıdır.

Bebek maması çoğu süpermarkette ve eczanelerden alınabilir. Genellikle doğru miktarda suya ekleyerek hazırladığınız bir toz kalıntısı olarak gelir.

Modern bebek mamaları anne sütünü referans olarak kullanarak geliştirilmiştir, bu yüzden benzer (fakat aynı olmayan) protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral seviyelerine sahiptirler. Anne sütünün bazı bileşenleri vardır; bunlar, bebeğinizi hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan canlı hücreler ve enzimler de dahil olmak üzere bir formül içinde kopyalanamaz.

Bebek mamalarının dezavantajları şunlardır:

Doğru şekilde karıştırılmamışsa, bebeğinizde kabızlık veya diğer hastalıklara neden olabilir.

Endişelenme!

İster emzirme, isterse de bebek maması ile besleyip beslemeyeceğinize kadar, ne tür bir beslenme yöntemi kullanırsanız, bebeğiniz sağlıklı büyüme için ihtiyaç duyduğu beslenmeyi alacaktır.

Sadece onlara bol bol sevgi verin ve gelişmelerini izleyin.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun