Bebeklerde Akne Neden Olur?

Bebeklerde akne neden olur

Yeni doğmuş bebeğimin yüzündeki bu beyaz noktalar nedir?
Bebeğinizin muhtemelen yeni doğanlarda yaygın olan milya olması muhtemeldir. Küçük, beyaz lekeler; genellikle burun, yanaklar, çene, alın veya göz çevresinde görülür.

Milia normalde doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkar, çünkü bebeğinizin yüzündeki yağ bezleri hâlâ gelişmektedir. Bebeğinizin milia lekeleri bir ay veya altı hafta içinde kendiliğinden temizlenmektedir.

Bebek aknesi neden olur?
Bazı bebeklerin burun ve yanakları üzerinde bazı kırmızı lekeler oluşur. Bu kırmızı lekeler, genç aknelere benzer, biraz kızgın görünebilir. Bebek aknesi genellikle yaklaşık altı hafta içinde kendi kendiliğinden temizleneceğine emin olabilirsiniz.

Akneden kurtulmaya çalışmayın. Bebeğinizin cildini her zamanki gibi hafifçe temizleyin. Bebeğinizin aknesi onu çok fazla rahatsız etmez, bu yüzden siz de bebeğinizi rahatsız etmemeye çalışın.

Yeni doğmuş bebeklerde birçok iyi huylu leke ve doğum lekesi vardır ve çoğunda endişelenecek bir şey yok. Milia ve kırmızı lekeler zararsızdır ve genellikle sadece bebeğinizin yüzünde ve omuzlarında görünür.

Yenidoğan bebeklerde daha ciddi noktalar, vücutta görünme eğilimi gösterir, daha çok kırmızı bir döküntü gibi görünür ve sıklıkla bu döküntüye yüksek ateş eşlik eder. Bebeğiniz de daha çok asabi veya telaşlı olabilir. Böyle durumlarda doktorlara danışmalısınız.

Bebeğinizin yüzündeki şişliklerin milis veya lekeler olduğunu düşünüyorsanız, ancak tam olarak emin değilsiniz, doktorunuza danışın.

Bebeğimin lekeleri var ve onu rahatsız ediyor mu? Ergenlik döneminde olduğu gibi, hormon sebeplidir bunlar. Bu duruma, hâlâ bebeğinizin sisteminde dolaşan ve lekelere neden olan hormonlarınız neden olur.

Bebeğinizin lekeleri hafif kaşıntıdan ötürü herhangi bir rahatsızlık yaratmayacaktır.

Bebeğimin lekelerini nasıl tedavi etmeliyim?
Çoğu bebeğin sivilceli derisi kendi kendine gider. Ancak, bebeğinizin yüzü çok yağlı ise veya lekeler onu rahatsız ediyorsa, yüzünü birkaç kez ılık suyla nazikçe yıkayın.

Sivilcelere dokunmayın veya sıkmayın veya losyon veya krem sürmeyin. İyi haber ise; ne yaparsanız yapın, noktalar bir aydan altı haftaya kadar gidecek.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun