Baş Dönmesi (Vertigo) Neden Olur?

baş Dönmesi Vertigo nedir

Vertigo veya baş dönmesi, bir hastalık değildir, bir semptomdur. Vertigo terimi, dengede bozulma (denge) sonucunda ortaya çıkan eğirme veya dönme hissi anlamına gelir. Baş dönmesi, başın çarpması, baygınlık ve kararsızlık duygularını tanımlamak için de kullanılabilir. Hareket hissi öznel baş dönmesi ve çevresindeki nesnelerdeki hareket algısına objektif vertigo denir.

Vertigo, genellikle, vestibüler sistemdeki bir bozukluğun (örn., Iç kulak, vestibüler sinir, beyin sapı ve serebellumun) bir sonucu olarak oluşur. Vestibüler sistem, duyu uyaranlarını ve hareketi entegre etmekten ve vücut hareket ettikçe nesneleri görsel odakta tutmaktan sorumludur. Benign paroksismal pozisyon vertigo (BPPV), baş dönmesi için sık görülen bir neden.

Kafa hareket ettikçe sinyaller labirente iletilir, bu labirent, iç kulakta sıvı ile çevrili üç yanı dairesel kanaldan oluşan bir cihazdır. Labirent hareket bilgisini vestibüler sinir üzerine iletir ve vestibüler sinir bilgileri beyin sapı ve beyincik (denge, duruş ve motor koordinasyonu kontrol eden beynin alanları) taşır.

Vertigo Sıklığı
Vertigo, yetişkinlerde görülen en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Ulusal Sağlık Enstitülerine (NIH) göre, Amerika Birleşik Devletler’deki insanların yaklaşık yüzde 40’ı yaşamları boyunca baş dönmesi hissi yaşıyor.

Vertigo Belirtileri
Vertigo veya baş dönmesi, eğirme hissi (öznel vertigo) veya çevredeki nesnelerin hareket ettiği veya eğildiği algısıdır (objektif vertigo). Bazı hastalar, odanın bir tarafına ya da zemine doğru çekilmek duygusunu tarif eder. Başın hareket ettirilmesi, pozisyon değiştirilmesi ve yatarken yuvarlanma esnasında sıklıkla baş dönmesi daha da kötüleşir.

Baş dönmesinin ani başlangıcı genellikle periferik bir vestibüler bozukluğa (iç kulak rahatsızlığı, örneğin BPPV, Ménière hastalığı, vestibüler nevrit, labirentit) işaret eder.

İyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo semptomları (BPPV) genellikle birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürer ve kesintili olur (yani gelip gidebilirsiniz). Ayrıca, pozisyon değişikliğinin bir sonucu olarak genellikle baş dönmesi, dengesizlik ve bulantı içerebilirler (örn., Yatakta yuvarlanma, yataktan çıkma).

Ménière hastalığının ve vestibüler nöritin belirtileri; işitme kaybı, kulak çınlaması (kulak çınlaması) ve sıklıkla günlerce saat süren kulak basıncını içerir.

Vertigo Diğer Belirtileri

-Bulanık görme
-Yorgunluk ve azaltılmış dayanıklılık
-Başağrısı
-Kalp çarpıntısı (kalbin çabuk çarpması)
-Dengesizlik
-Konsantre olamama
-Kas ağrısı (özellikle boyun ağrısı ve bel ağrısı)
-Mide bulantısı ve kusma
-Bilişsel işlevin azaltılması (yani, düşünme ve hafıza)
-Parlak ışıklara ve gürültüye duyarlılık
-Terlemek

Vertigo kaynaklı şiddetli baş dönmesi devre dışı bırakılabilir ve sinirlilik, benlik saygısı kaybı, depresyon ve düşmelerden kaynaklanan yaralanmalar gibi komplikasyonlara neden olabilir. Düşmeler, 65 yaş üzerindeki insanların ciddi yaralanmalarının önde gelen nedenidir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun