Baş Ağrısı Neden Olur?

baş ağrısı neden olur

Baş Ağrısı Önleme

Sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, belirtileri önlemek ve yönetmek için atmanız gereken bazı adımlar vardır. Ne yazık ki, küme baş ağrısı gibi bazı baş ağrıları önlenemez. Bununla birlikte, baş ağrısı ve migreni de içeren diğer baş ağrısı türlerinin sıklığını ve şiddetini azaltmanın yolları vardır.

İlacın Belirtildiği Şekilde Alınması

Çoğu ağrı kesici ilaç baş ağrısı başladığında alınması gerekiyor. Bununla birlikte, güvenle ne sıklıkta kullanılabileceği konusunda sınırlamalar vardır. Bu sınırların aşılması sekme baş ağrılarına neden olabilir veya mide bulantısı ve baş dönmesi gibi diğer rahatsız edici yan etkilere veya gastrointestinal kanama ve mide ülseri gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Reçeteyle verilen ilaç tam olarak reçete edildiği gibi alınmalıdır.

İlaçlarınız etkili olmuyorsa daha fazla almayın, bu potansiyel olarak tehlikeli yan etkilere neden olabilir. Bunun yerine, doktorunuzla konuşun. Farklı bir tedavi seçeneği ile daha iyi hizmet alabilirsiniz.

Tetikleyicilerden Kaçının

Çoğu migren hastası için, bazı gıdalar ve aktiviteler baş ağrısı meydana getirebilir. Migren geçirirseniz, baş ağrısı oluştuğunda bir günlük tutun. Bu, bu tetikleyicileri izlemenize ve önlemenize yardımcı olabilir.

Düzenli Egzersiz

Fiziksel aktivite vücuda endorfin salmasına neden olur. Bu doğal ağrı kesiciler, genel sağlık hissinizi artırabilir. Egzersiz ayrıca stresini azaltabilir, bu da baş ağrısına katkıda bulunur.

Bununla birlikte, güvenli bir şekilde egzersiz yapmak önemlidir. Dehidrasyonun baş ağrılarına katkıda bulunabileceğinden, her zaman yeterli miktarda sıvı içmeyi kesinlikle düşünmelisiniz. Yavaş başlamak da gerekir. Bazen ani yoğun egzersiz, baş ağrısı ağrısına neden olabilir.

Egzersiz programına başlamadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Yeterli Uyku Almak

Uyku eksikliği baş ağrısını tetikleyebilir ayrıca stres, yorgunluk ve zayıf bir bağışıklık sistemine neden olabilir. Her gece yeterince uyku çekmek önemlidir. Baş ağrısı riskini azaltmada düzenli bir uyku rutini de önemlidir. Yatmak ve her gün kabaca aynı saatte uyanmak baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.

Stres

Stres hem gerginliğe hem de migren baş ağrısına neden olabilir. Stresli durumlardan kaçınma baş ağrılarını azaltmanın iyi bir yoludur.

Yoga ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri stres yönetimine de yardımcı olabilir. Baş ağrısı ve sıklığını azaltmada etkili oldukları gösterilmiştir.

Baş Ağrısı Uyarı İşaretleri

Baş ağrısı son derece yaygındır. Neyse ki, başka sorun çıkarmadan genellikle geçer. Migren ve küme baş ağrısı gibi birçok kronik baş ağrısı bile daha ciddi, temel sorunların belirtileri olarak kabul edilmez. Hayatınızı iyileştirmek için tedavi edilmeleri gerekebilir ancak hayatınızı tehlikeye atmazlar.

Bununla birlikte, bazı baş ağrısı türleri daha ciddi sağlık sorunlarına ilişkin potansiyel uyarı işaretleri olarak düşünülmelidir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, bir doktora görünmek için acil düzenlemeler yapın veya acil servise gidin.

Bir göğüs sertliği baş ağrısı, hızla ortaya çıkan son derece ciddi bir baş ağrısıdır. 60 saniye veya daha kısa bir sürede gelişir ve şiddetli ağrıya neden olur. Bu baş ağrısı türü beyinde bir kanamadan sonra kanamaya neden olabilir:

Baş Yaralanma Sonrası Baş Ağrısı

Baş ağrısına neden olan herhangi bir kafa travması, derhal tıbbi müdahale gerektirir. Başın her türlü darbesinden sonra baş ağrısı sarsıntıya işaret edebilir.

Baş ağrısı yaralanmadan sonra kötüleşirse sarsıntı özellikle risk oluşturmaktadır. Beynin hafifçe düşmesi veya çarpılması, beyinde potansiyel olarak hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir.

Ateş

Baş ağrısı ateş veya sert boyun ile

Ateş ve veya sert boynuyla kombine bir baş ağrısı, ensefalit veya menenjiti gösterebilir.

Ensefalit beyindeki bir enfeksiyondur, menenjit beyni çevreleyen zarın bir enfeksiyondur. Her iki koşul da ölümcül olabilir.

Uyanık Baş Ağrısı

Baş ağrısı ile uyandığında, küme baş ağrılarının ortak bir belirtisi olur. Bunlara “çalar saat baş ağrısı” da denir.

Küme baş ağrısı hayatı tehdit etmez. Ancak zayıflatıcı olabilirler.

Duyarlılık

Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma veya ses duyarlılığı

Bunlar migren baş ağrısı ortak belirtileri. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre migren, dünya genelinde engelliliğin en büyük 20 nedeni arasındadır. Hayatı tehdit eden değillerdir, ancak sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebilir.

Yeni veya Olağandışı Baş Ağrısı

Yukarıda açıklanan baş ağrısı belirtilerinin yanı sıra, yeni veya olağandışı baş ağrısı doktorunuzla görüşülmelidir. Baş ağrılarında özellikle dikkat edin:

ilk önce 50 yaşından sonra frekans, yer ya da şiddet değişikliğiyle hızla gelişin, kişiliğin zayıflığındaki eş zamanlı görme ya da görüşünüze göre zamanla daha da kötüleştirin.

Konuşma ve görme değişiklikleri eşlik eden ani güçsüzlük, inme geçirdiğinize işaret edebilir. Mümkün olduğunca çabuk yardım alın.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun