Aşil Tendonu (Aşil Yırtığı) Neden Olur?

aşil tendonu nedir

Aşil tendonu vücuttaki en büyük ve en kuvvetli tendondur. Alt bacağın arkasında bulunur, topuk kemiğine (kalkaneus) bağlanır ve bacak kaslarını ayağa bağlar.

aşil tendonu nedir

Aşil tendonu, ayak parmaklarımıza ayaklanma yeteneği verir, yürüme hareketini kolaylaştırır ve aşil tendon kopukluğu yürüyüşü neredeyse imkansız hale getirebilir. Topukta artrit sonucu oluşan aşil tendonu, orta yaşlı ve yaşlı insanlarda daha sık görülür.

Çoğu durumda aşil tendonu iltihabı kademeli olarak gelişir. Ağrı ilk başta hafif olabilir ve devam eden aktivite ile birlikte ağrı artabilir. Fazla yüklenilmesi durumunda inflamasyon artar ve yırtılmasına neden olabilir. Kısmi veya tam yırtılma, travmatik hasar ve şiddetli ağrıya yol açarak yürüyüşü neredeyse imkansız hale getirir ve uzun bir iyileşme süresi gerektirir.

Alınabilecek Önlemler
Aşil tendonunda oluşabilecek travmalara karşı en etkili yollardan biri iyi bir ayakkabıdır. Fiziksel bir aktiviteye katılanlar, aktiviteyr başlamadan önce daima ısınmalı (ör. Kriko atlama, hafif koşu) ve gergin olmalı. Soğuk kaslar esnek değildir ve gerilmeden çalışarak kaslara ve tendonlara aşırı stres yükler.

Rahatsızlık oluşması durumunda aktivite hemen kesilmeli ve iltihaplanmayı gidermek için etkilenen bölgeye buz uygulanmalıdır. Sorun devam veya tekrar ederse, tıbbi müdahale gereklidir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun