Aritmi Neden Olur?

aritmi nedir
aritmi neden olur

Aritmi Tedavisi

Doktorunuz aritminizin klinik olarak anlamlı olduğunu düşünüyorsa, bir tedavi planı yazacaktır. Tedavinin amacı semptomlarınızı azaltmak ve durumun kötüleşmesi veya daha tehlikeli hale gelmesi riskini azaltmaktır.

Birçok aritmi zararsız kabul edilir ve tedavi gerektirmez. Tedaviye ihtiyacınız varsa, durumu düzelten en az invaziv tedavi tercih edilir. Aritmileri kontrol etmek için birkaç olası tedavi vardır:

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Diyet, egzersiz, yaşam tarzı alışkanlıkları ve önceden var olan tıbbi durumlar gibi çeşitli faktörler, aritmi gelişen bir kişiye katkıda bulunabilir. Aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri durumunuzu iyileştirebilir:

  • Sigarayı bırakmak
  • Alkol, kafein ve reçetesiz satılan birçok ilaç dahil olmak üzere diğer ilaç tüketiminizi azaltın
  • Aldığınız ilaçları değiştirmek hakkında doktorunuzla konuşun
  • Fazla kilo vermek
  • Düzenli egzersiz
  • Bol bol uyku
  • Dengeli beslenin
  • Diyabet ve kan basıncınızı kontrol altında tutun
  • Nemlendirin ve elektrolitlerinizi dengede tutun

İlaçlar

Yaşam tarzı değişiklikleri yeterli değilse, doktorunuz aritminiz için aşağıdaki ilaçlardan birini reçete edebilir:

Antiaritmik İlaçlar

Antiaritmik ilaçlar hem semptomatik taşikardiyi (hızlı kalp atışı) hem de erken kalp atışlarını tedavi edebilir. Anormal elektriksel dürtüleri bastırır veya bu dürtülerin iletimini yavaşlatırlar.

Bu ilaçlar intravenöz yolla veya oral yolla alınabilir. Birçok durumda, özellikle uzun süreli bakım ve durumun tedavisi için günlük ve süresiz olarak gereklidirler.

Noninvaziv Tedaviler

Vagal Manevraları

Bazı aritmi atakları vagal manevralar olarak adlandırılan belirli hareketlerle durdurulabilir. Bunlar arasında nefesinizi tutmak, zorlamak, öksürmek veya yüzünüzü buzlu suya koymak yer alır. Bu manevralar vagus siniri etkiler ve kalp atış hızınızın yavaşlamasına neden olabilir.

Kardiyoversiyon

Aritminiz kalbinizin üst yarısında (atriyum) başlarsa ve fibrilasyon (titreme) içeriyorsa, doktorunuz kardiyoversiyonu kullanabilir. Bu, kalbinizin ritmini sıfırlayan bir elektrik çarpması tedavisidir. Bu tedavi noninvaziv ve nispeten ağrısızdır. Rahatlamak için bir yatıştırıcı verilebilir.

İnvaziv Tedaviler

Kardiyak Ablasyon

İnce, esnek bir tüp (kateter olarak adlandırılır) özel bir röntgen yardımıyla kolunuza, kasıklarınıza veya boynunuza doğru kalbine yönlendirilir. Bir zamanlar, kateter, doktorunuzun aritminin başladığına çok küçük doku ve kas alanlarını yok eden bir enerji patlaması verir. Bu, aritmiye neden olan yolda bir blok oluşturur.

Kalp pili

Kalp pili bradikardileri düzenler (yavaş kalp hızları). Bu pille çalışan cihazlar göğüs veya karın cildinin altına yerleştirilir. Bazı kalp pilleri, kalbin normal hızda attığından emin olmak için sürekli olarak çalışır. Diğerleri kalp atış hızınızı izler ve sadece kalp atış hızınız çok yavaşlarsa açar.

İmplante Kardiyoverter Defibrilatörler (ICD’ler)

Bu cihazlar, hızlı kalp atışı, ventriküler taşikardi veya ventriküler fibrilasyon ile atriyal fibrilasyon gibi hayatı tehdit eden aritmileri durdurmada oldukça etkilidir. ICD’ler kalp atış hızınızı sürekli olarak izler. Çok düşük düşerse, ICD normal ve sağlıklı bir ritmi düzeltmek için kalp pili görevi görür. Kalp atış hızınız çok hızlı olursa, doğal ritmi sıfırlamak için enerji şokları gönderir.

Cerrahlık

Cerrahi, koroner arter hastalığı ve bazı kalp yetmezliği gibi aritminin altta yatan nedenlerini tedavi edebilir. Bir doktor bu durumlardan biri için ameliyat yapıyorsa, o da labirent prosedürü denilen bir şey yapabilir atriyada küçük kesikler veya yanıklar yapar. Bu yaralar, elektriksel dürtülerin akışını yönlendirmek için sınırlar oluşturan skar dokusu oluşturur.

Aritminin sebebi kalbin içinde veya yakınında bir anevrizma (kan damarındaki bir şişlik) ise, bir ventriküler anevrizma ameliyatı anevrizmayı kaldırabilir.

Koroner arter hastalığınız ileri bir aşamada ise ve sık sık ventriküler taşikardiniz – çok hayati tehlike arz eden bir aritmi – koroner bypass ameliyatı geçirebilirsiniz. Bu ameliyat, vücudunuzun diğer bölgelerinden gelen damarları veya atardamarları, kalpte dar veya tıkanmış olan “bypass” damarları ve arterleri kullanır. Bu, kalbinizin kan akışını iyileştirecek ve aritmilerin sıklığını azaltacaktır.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun