Altını Islatma Neden Olur?

altına kaçırma neden olur

Fiziksel ve psikolojik durumlar bazı insanlarda idrar kaçırmaya neden olabilir. Çocuk ve yetişkinler arasındaki yaygın idrar kaçırma nedenleri şunları içerir:

Küçük mesane boyutlu idrar yolu enfeksiyonu (İYE); stres, korku veya strok-prostat bezi büyümesi, güvensizlik ve romatizma bozuklukları veya uyku konstipasyonu sırasında nefes almada ani duraklamalar idrar kaçırmaya neden olabilir.

Hormonal dengesizlikler bazı insanlarda idrar kaçırmaya neden olabilir. Herkesin vücudunda antidiüretik hormon (ADH) oluşur. ADH vücudunuza gece idrar üretimini yavaşlatmasını söyler. Düşük idrar hacmi normal bir mesaneye bir gece boyunca idrar tutmaya yardımcı olur. Vücutları yeterli düzeyde ADH yapmayan insanlar gece idrar kaçırma yaşayabilir, çünkü mesane yüksek miktarda idrar tutamıyor.

Diyabet, idrar kaçırmaya neden olabilecek başka bir bozukluktur. Şeker hastalığınız varsa, vücudunuz glikozu veya şekeri düzgün şekilde işlemez ve daha büyük miktarda idrar üretebilir. İdrar üretimindeki artış çocukların ve yetişkinlerin yatağı ıslatmasına neden olabilir.

Yatak Islatmada Risk Faktörleri

Cinsiyet ve genetik, idrar kaçırma için risk faktörleri arasındadır. Hem erkekler hem de kızlar erken çocukluk döneminde gece idrar kaçırma vakaları yaşayabilir. Ancak çocuklar yatağını ıslatmak daha olasıdır.

Aile geçmişi de bir rol oynamaktadır. Cleveland Clinic’e göre, ebeveyn, kardeş veya başka bir aile üyesi aynı sorunu yaşarsa kişinin yatağı ıslatması daha olası. Yatak ıslatma, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) tanısı olan çocuklar arasında daha sıktır. Araştırmacılar

Akşamları kafeinli veya alkollü içecekleri kesmeniz gerekir. Kafein ve alkol mesane iritantları ve diüretiklerdir, bu nedenle daha fazla idrara çıkmanıza neden olacaklardır.

Gece boyunca kuru kalmanıza yardımcı olmak için bir işeme programı oluşturun. Bir işten çıkarma programı basitçe, 1-2 saatte bir gibi düzenli bir zaman çizelgesinde idrarınızı yapmanız anlamına gelir. Uyumadan önce mesaneyi tamamen boşaltmak için yatmadan önce tuvaleti kullanın.

Altını ıslatmak bazen genç bir kişinin hayatında stresli bir olay sırasında ortaya çıkabilir. Evde veya okulda kavga, çocuğunuzun gece altını ıslatmasına neden olabilir. Bir kardeşin doğuşu, yeni bir eve taşınması veya başka bir rutinin değişmesi çocuklar için stresli olabilir ve altına kaçırma olaylarını tetikleyebilir.

Nasıl hissettiklerini çocuğunuzla konuşun. Anlayış ve merhamet çocuğunuzun durumu hakkında daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir; bu birçok durumda etkili bir şekilde işe yarayabilir.

Altına kaçırma durumlarında çocuklarınızı cezalandırmaktan kaçının. Kuru kaldıklarında çocuğunuza övgüler yağdırın. Bu, yatağı ıslatmamak konusunda kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Çoğu çocuk 7 yaşına kadar altına kaçırabilir. Bu yaştan sonra mesane kontrolü daha güçlü ve daha da gelişir. Yaşam tarzı değişiklikleri, tıbbi tedavi ve aileniz ve arkadaşlarınızdan gelen destek, çocukların ve yetişkinlerin idrar kaçırma sorunlarını aşmasına yardımcı olabilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun