Alerji Neden Olur?

alerji neden olur

Alerjiler

Alerji, vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisinden olmayan yabancı maddelere karşı gösterdiği aşırı tepki olarak tanımlanabilir. Bu yabancı maddelere alerjen denir. Belli gıdalar, polenler ya da hayvan tüyleri içerebilirler.

Bağışıklık sisteminizin görevi enfeksiyon ve diğer zararlı patojenlerle savaşarak sizi sağlıklı tutmaktır. Bunu, vücudunuzu tehlikeye atabileceğini düşündüğü her şeye saldırarak yapar. Alerjene bağlı olarak bu tepki iltihap, hapşırma veya bir dizi başka semptom içerebilir.

Bağışıklık sistemi normal olarak çevrenize göre ayarlanır. Örneğin, vücudunuz hayvan tüyü gibi bir şeyle karşılaştığında, zararsız olduğunu fark etmelidir. Deri alerjisi olan insanlarda, bağışıklık sistemi, vücudu tehdit eden ve dışa vuran bir istilacı olarak algılıyor.

Alerjiler yaygındır ve çeşitli tedaviler, can sıkıcı ve zahmetli belirtilerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Allerjilerin nedenleri ve çeşitleri

Alerjilerin genetik bir bileşeni vardır, yani ebeveynden çocuğa geçebilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, sadece allerjik reaksiyona karşı genel bir yatkınlık genetiktir. Belirli alerjiler geçilmez. Örneğin, anneniz kabuklulara karşı püstüllere varsa, mutlaka kendinizin de olacağı anlamına gelmez.

Alerji, Astım ve İmmünoloji Amerikan Koleji’ne göre, allerjenler arasında yaygın olarak kullanılanlar:

Hayvan büzülmesi, buğday, fındık, süt, kabuklu deniz hayvanları, yumurta, arılar, eşekarısı, sivrisinek, ot, yabani ot ve ağaç polenleri ve zehirli sarmaşık.

Mevsimsel alerjiler, saman nezlesi olarak da bilinir, en yaygın alerjilerdendir. Bunlara bitkiler tarafından salınan polen neden olur.

Alerjiler hakkında bir doktora ne zaman doktora başvurulmalı?

Allerjik belirtiler birçok komplikasyon oluşturabilir. Doktorunuz, semptomlarınızın nedenini belirlemenize yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca alerji semptomlarınızı nasıl yöneteceğinizi size öğretebilir.

Gıda alerjileri için

Gıda alerjileri şişme, bulantı, yorgunluk ve daha fazlasını tetikleyebilir. Bir kişinin bir gıda alerjisine sahip olduklarını fark etmesi biraz zaman alabilir. Yemekten sonra ciddi bir tepki yaşarsanız ve neden olduğundan emin değilseniz derhal bir tıp uzmanına danışın. Tepkinizin tam sebebini bulabilir veya sizi bir uzmana yönlendirebilirler.

Mevsimsel alerjiler için

Saman nezlesi belirtileri soğuk algınlığı semptomlarını taklit edebilir. Bunlar tıkanıklığı, burun akıntısı ve şişmiş gözleri içerir. Çoğu zaman bitkisel ürünler kullanarak bu semptomları evde de yönetebilirsiniz. Belirtileriniz yönetilemez hale gelirse doktorunuza danışın.

Şiddetli alerjiler için

Şiddetli alerjiler anafilaksiye neden olabilir. Bu, hayatı tehdit eden acil bir durumdur; nefes darlığı, başın çarpması ve bilinç kaybına neden olabilir. Olası bir alerjik maddeyle temasa girdikten sonra bu semptomları yaşıyorsanız hemen tıbbi yardım isteyin.

Alerjiler teşhis nasıl yapılır?

Alerjiler birkaç şekilde teşhis edilebilir. Önce doktorunuz belirtilerinizi sorar ve fizik muayene yapar. Ayrıca son zamanlarda yemiş olabileceğiniz alışılmadık bir şey ve sizinle temasa geçmiş olabileceğiniz herhangi bir madde hakkında bilgi isteyeceklerdir. Örneğin, elinizde döküntü varsa, doktorunuz son zamanlarda lateks eldiven giyip giymediğinizi sorabilir.

Eleme süreci

Gıda alerjileri tipik olarak bir eliminasyon işlemi ile teşhis edilir. Doktorunuz bir eliminasyon diyetine uymanızı isteyebilir. Bu, belirli gıdaları diyetinizden çıkarmanız ve daha sonra semptomlarınızı derecelendirdiğiniz anlamına gelir. Sonra yavaş yavaş diyet içine gıdalar ekleyin ve belirtileri bir gıda günlüğüne kaydedin.

Cilt testi

Doktorunuz, test ve tedavi için sizi bir alerjik uzmana yönlendirebilir. Bir cilt testi, bir allerjist tarafından gerçekleştirilen yaygın bir alerji testidir. Bu test sırasında potansiyel allerjenler içeren küçük iğnelerle derinize püskürtülür veya çizilir. Cildinizin tepkisi gözlemlenir. Belli bir maddeye alerjiniz varsa, cildiniz kırmızılaşır ve iltihaplanır.

Kan testi

Doktorunuz, bir radyo-algogorbent testi (RAST) olarak bilinen bir kan testi isteyebilir. Kanınız, alerjiye neden olan antikorların (alerjenlere tepki veren hücrelerin) varlığını test eder.

Alerji Tedavileri

Alerjiden kaçınmanın en iyi yolu tepkiyi tetikleyen şeylerden kaçınmaktır. Eğer bu mümkün değilse, mevcut tedavi seçenekleri vardır.

ilaç

Alerji tedavisinde genellikle belirtileri kontrol altına almak için antihistaminikler gibi ilaçlar bulunur. Alerji şiddetinize bağlı olarak doktorunuz uygun ilacı reçeteler.

Alternatifler

Alerjileri tedavi etmek için pazarlanan pek çok doğal tedavi ve takviye vardır, ancak bunları denemeden önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bazı doğal tedaviler diğer allerjenler içerebilir.

Belirtileri önleme

Alerjileri önlemenin hiçbir yolu yoktur. Ancak semptomların oluşmasını önlemenin yolları vardır. Alerji belirtilerini önlemenin en iyi yolu onları tetikleyen alerjenlerden kaçınmaktır.

Kaçınma, gıda allerjisi semptomlarını önlemenin en etkili yoludur. Bir eliminasyon diyeti, alerjinizin nedenini belirlemenize yardımcı olabilir, böylece onlardan nasıl kaçınacağınızı bilirsiniz. Yemek alerjenlerinden kaçınmanıza yardımcı olmak için yemek içerik etiketlerini okumalı veya dışarıda yemek yerken soru görevli personele yemek içeriği hakkında soru sorulmalıdır.

Mevsimsel, temas ve diğer alerjileri önleme, alerjenlerin nerede olduğunu ve bunlardan nasıl kaçınacağını bilmekle sınırlıdır. Örneğin toza alerjiniz varsa, evinize uygun hava filtreleri takarak, hava kanallarını profesyonelce temizleyerek ve evinizin düzenli olarak tozunu alarak belirtileri azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Doğru alerji testi, tetikleyicilerinizi kesin olarak tespit etmenize yardımcı olabilir, bu da onları önlemeyi kolaylaştırır.

Alerjilerle yaşamak

Alerjiler yaygındır ve çoğu insan için hayati tehlike oluşturmayan sonuçlar doğurmaz. Anafilaksi riski altındaki insanlar alerjilerini nasıl yönetebileceklerini ve acil durumlarda ne yapacaklarını öğrenebilirler.

Çoğu alerji, kaçınma, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir. Doktorunuz, büyük komplikasyonların azaltılmasına yardımcı olabilir ve hayatınızı daha eğlenceli, yaşanabilir hale getirebilir.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun