Akıntı Neden Olur?

akıntı neden olur

Vajinal akıntı çoğunlukla normal ve düzenli bir olaydır. Bununla birlikte bir enfeksiyon gösterebilecek bazı akıntı türleri vardır. Anormal boşalma sarı veya yeşil olabilir, kıvamlı olmalı veya kötü kokuya sahip olmalıdır.

Mayalar veya bakteriyel bir enfeksiyon genellikle anormal akıntıya neden olur. Alışılmadık görünen herhangi bir akıntı fark ederseniz veya kokuyorsanız, tanı ve tedavi için doktorunuza danışın.

Vajinal Akıntı Çeşitleri

Birkaç değişik vajinal akıntı vardır. Bu türler renklerine ve tutarlılıklarına göre sınıflandırılır. Bazı akıntı türleri normaldir. Diğerleri, tedaviyi gerektiren altta yatan bir durumu belirtebilir.

Beyaz

Beyaz boşalma, özellikle adet döngüsünün başında veya sonunda normaldir. Bununla birlikte, akıntıya kaşıntı eşlik ediyorsa ve kalın, süzme peynir benzeri bir tutarlılık veya görünüme sahipse normal değildir ve tedaviye ihtiyacı vardır. Bu tür bir akıntı, maya enfeksiyonunun bir işareti olabilir.

Açık ve Sulu

Şeffaf ve sulu bir akıntı mükemmel derecede normaldir. Ayın herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Egzersiz sonrası özellikle ağır olabilir.

Berrak ve Gergin

Akıntı açıkken gergin ve mukoza benzeyen, sulu değilse muhtemelen yumurtlamış olduğunuz anlamına gelir. Bu normal bir akıntı türüdür.

Kahverengi veya Kanlı

Kahverengi ya da kanlı akıntı genellikle adet döneminde veya sonrasında ortaya çıktığı zaman normaldir. Dönemin sonunda kırmızı yerine kahverengi görünebilir. Ayrıca dönemler arasında kanlı az miktarda akıntı yaşayabilirsiniz. Buna lekelenme denir.

Spotlaşma döneminizin normal süresinde ortaya çıkarsa ve yakın geçmişte koruma olmadan seks yapmışsanız, bu hamilelik belirtisi olabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde lekelenme düşük yapma olasılığının bir belirtisi olabilir, bu nedenle doktora başvurmalısınız.

Nadir durumlarda, kahverengi veya kanlı akıntı servikal kanser gelişiminin bir işareti olabilir. Bu nedenle yıllık pelvik muayene ve pap smear almak önemlidir. Jinekoloji uzmanınız bu işlemler sırasında servikal anormallikleri kontrol edecektir.

Sarı veya Yeşil

Özellikle kalın, tıknaz veya rahatsız edici bir koku eşliğinde sarı veya yeşil bir akıntınız varsa bu normal değildir. Bu tür akıntılar trikomoniaz enfeksiyonunun bir işareti olabilir. Genellikle cinsel ilişki yoluyla yayılır.

Vajinal Akıntı Nedenleri

Normal vajinal akıntı sağlıklı bir vücut fonksiyonudur. Vücudunuzun vajinayı temizleme ve koruma yoludur. Örneğin, cinsel uyarılma ve yumurtlamayla birlikte artış normaldir.

Bununla birlikte, anormal vajinal akıntılara genellikle bir enfeksiyon neden olur.

Bakteriyel Vajinoz

Bakteriyel vajinoz oldukça yaygın bir bakteri enfeksiyonudur. Bazı durumlarda herhangi bir belirti oluşturmamasına rağmen, güçlü, sert ve bazen balık kokusu olan artmış vajinal akıntıya neden olur. Oral seks ya da birden fazla cinsel eşi bulunan kadınlar bu enfeksiyonu geçirme riski yüksektir.

Trikomonas

Trikomoniasis başka bir enfeksiyon türüdür. Buna bir protozoan ya da tek hücreli organizma neden olur. Enfeksiyon genellikle cinsel temasla yayılır, ancak havlu veya mayo paylaşımı ile de yayılabilir. Kötü kokusu olan sarı veya yeşil bir akıntısı oluşur. Ağrı, iltihaplanma ve kaşıntı da yaygın belirtilerdir, ancak bazı insanlar herhangi bir belirti yaşamazlar.

Mantar Enfeksiyonu

Bir maya enfeksiyonu, yanma ve kaşıntı hissine ek olarak beyaz, süzme peynir benzeri akıntı üreten mantar enfeksiyonudur. Vajinadaki maya varlığı normaldir, ancak büyümesi bazı durumlarda kontrol dışı kalabilir.

Belsoğukluğu ve klamidya, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır (CYBE), anormal bir akıntı meydana getirebilir. Genellikle sarı, yeşilimsi veya bulutlu renktedir.

Pelvik İnflamatuvar Hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık (PID) genellikle cinsel temasla yayılan bir enfeksiyondur. Bakteriler vajinayı yayarken ve diğer üreme organlarına dökülür. Ağır, kötü kokulu bir akıntı meydana getirebilir.

İnsan Papilloma Virüsü (HPV) veya Serviks Kanseri

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu cinsel ilişki yoluyla yayılır. Serviks kanserine yol açabilir. Hiçbir semptom olmamasına rağmen, bu tür kanser, hoş olmayan bir koku ile kanlı, kahverengi veya sulu bir akıntı meydana getirebilir. Serviks kanseri, yıllık Pap smear ve HPV testleriyle kolayca engellenebilir veya bulunabilir.

Ne Zaman Tıbbi Destek Almalıyım?

Bazı diğer semptomların yanında sıra dışı akıntı varsa, en kısa sürede doktorunuza danışın. Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunlardır:

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun