Ağız Kokusu (Nefes Kokması) Neden Olur?

Ağız kokusu ve kötü nefes

Ağız Kokusu (Nefes Kokması) Neden Olur?

Ağız kokusunun (Kötü nefesin) birçok nedeni vardır, ancak sıklıkla altta yatan neden ağızda bakterilerin oluşumu ve aktiviteleridir. Genelikle dişlerinizde ve çevresinde oluşan çürükler ağzınızın kokmasına neden olabilmektedir. Şayet sağlıklı dişleriniz ile diş etiniz varsa ve yine de ağız kokusu hissediyorsanız bu koku dilin arka kısmından kl) gelebilir, muhtemelen geniz akıntısı nedeniyle. Diğer bulunan faktörler ise; sigara, alkollü içecekler, sarımsak ve soğan gibi tüketim maddeleri. Ağız kokusunun altında yatan sorun tedavi edilmedikçe koku gelmeye devam edecektir

Ağız Kokusu Belirtileri

-Nefesten nahoş bir koku gelmesi
-Ağızda kötü tat
-Diş eti kanaması

*Fırçalamayı daha sık yapın. Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamaya özen gösteriniz, Dişlerinizi fırçalamayı bitirdikten sonra hafifçe ağzınızın çatısını ve diş etini fırçalayın.

*Dilinizi temizleyin. Bu, kötü kokuyu ortadan kaldırmak için en etkili adımlardan biridir. Dilin mikroskopik kılları vardır ve bakterilere neden olabilecek plak ve yiyecek artıklarını barındırır.

*Yumuşak kıllı fırça tercih edin. Dişlerinizin arasındaki boşlukları en az günde bir kez temizleyin (Diş ipi kullanılabilir).

*C vitamini barındıran gıdaları tüketin. Her yemekten sonra limon, portakal vb. C vitamini bakımından zengin meyveleri yemek kötü kokuları önleyebilir. Ek olarak dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

*Dişlerinizi düzenli olarak diş hekiminiz tarafından muayene ettirin.

*Haşlanmış ve daha sonra soğutulmuş suda kurutulmuş nar kabuklarını kullanarak gargara yapmanız faydalı olacaktır. Bu formül aynı zamanda ağız ülseri tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Eğer protez kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız. Protezleri antiseptik bir solüsyonda bir gece bekletin.

*Eğer sigara içiyorsanız bırakmaya ya da azaltmaya çalışın. Akciğer ve diğer kanser türleriyle bağlantılı olmanın yanı sıra, tütün kötü koku için önemli bir neden oluşturur.

*Kurutulmuş kişniş yapraklarını (Aşotu) üzerine çiğneyebilirsiniz. Bu, sarımsak ve soğan yemenin neden olduğu kötü kokuları önlemek için etkili bir çözümdür.

*Daha fazla su için. Ağzınızı nemli tutmak, orada yaşayan bakterilerin dağılmasına yardımcı olacaktır. Her gün en az sekiz bardak su içmelisiniz.

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun