Kulak Ağrısı Neden Olur?

kulak ağrısı neden olur

Kulak ağrısı genellikle çocuklarda görülür, ancak yetişkinlerde de görülebilir. Bir kulak ağrısı, bir veya iki kulağı etkileyebilir, ancak çoğunlukla bir kulağı etkiler. Sabit olabilir, gelip gidebilir ve ağrı donuk veya keskin olabilir.

Kulak enfeksiyonunuz varsa, ateş ve geçici işitme kaybı meydana gelebilir. Kulak enfeksiyonu olan çocuklar, telaşlı ve huzursuz olma eğilimindedir. Ayrıca kulaklarını çekebilir veya ovuşturabilirler.

Kulak ağrısı, kulak enfeksiyonlarından veya yaralanmalardan ötürü gelişebilir.

Çocuklar tipik olarak aşağıdaki gibi ek belirtiler gösterebilir: Kulak ağrısına bağlı işitme kaybı veya seslere yanıt vermede güçlük, uyuyamama veya normalden daha sinirli davranma.

Yaralanma, enfeksiyon, kulakta tahriş veya sevk edilen ağrı, kulak ağrısına neden olabilir. Tavsiye edilen ağrı, enfeksiyon veya yaralı bölgeden başka bir yerde hissedilen ağrıdır. Örneğin, çenede veya dişlerde ortaya çıkan ağrı kulakta hissedilebilir.

Kulak Enfeksiyonları
Kulak enfeksiyonları, kulak ağrılarının ortak bir nedenidir. Kulak enfeksiyonları dış, orta ve iç kulakta ortaya çıkabilir.

Dış kulak enfeksiyonu; yüzme, kulak kanalının içindeki cildi tahrip eden işitme cihazları veya kulaklık takma veya kulak kanalına pamuklu çubuk veya parmakları sokmaktan kaynaklanabilir. Kulak zarı çizilmiş veya tahriş olmuş olan cilt, enfeksiyona neden olabilir. Su, kulak kanalındaki cildi yumuşatır ve bakteri üreme alanı oluşturabilir.

Orta kulak enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanan enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bu enfeksiyonların yol açtığı kulak arkasında sıvı birikimi bakteri üretebilir.

Labyrinthitis, solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan viral veya bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu bir iç kulak hastalığıdır.

Ne zaman bir doktora başvurulmalı?
Eğer siz veya çocuğunuz 104ºF (40°C) veya daha yüksek bir ateşe sahipseniz, tıbbi yardım isteyin. Bir bebek için, 101ºF’den (38°C) daha yüksek bir ateş için derhal tıbbi yardım istenmeli. Aniden artan şiddetli ağrılarınız varsa derhal tıbbi yardım almalısınız. Bu, kulak zarında bir zedelenmenin olduğunun bir işareti olabilir.

Bir kulak ağrısı kötüleşirse veya 24 ila 48 saat içinde düzelmezse, doktorunuzla randevu alın.

Kulak Ağrısını Önleme
Sigara içmemek veya sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının.
Yabancı nesneleri kulağınıza sokmayın.
Yüzme veya banyo yaptıktan sonra kulaklarınızı dikkatli bir şekilde kurutun.
Toz ve polen gibi alerji tetikleyebilecek şeylerden kaçını

prof. doç. dr. admin hakkında 184 makale
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun